Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ofiarowanie Jezusa w świątyni na płótnie Gregorio Lazzariniego

Maryja ufnie podaje Syna kapłanowi, a zza Jej pleców spogląda święty Józef. Za Świętą Rodziną ustawiła się już kolejka osób pragnących podejść do kapłana. Czy ta scena rzeczywiście przedstawia ofiarowanie Jezusa w świątyni?

Czasami nawet uczeni mają trudności w ustaleniu tematu obrazu, zwłaszcza jeśli nie zachował się tytuł nadany dziełu przez artystę. Obraz, który tu reprodukujemy, w XIX wieku uważany był za przedstawienie obrzezania Jezusa. Ostatnio jednak wśród badaczy przeważył pogląd, że to ofiarowanie Pańskie. Skąd te wątpliwości?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy