Nowy numer 41/2019 Archiwum

Jak chrześcijanie obalili komunizm

Joachim Jauer, Urbi et Gorbi, Akcent, Warszawa 2011 ss. 340

W jaki sposób chrześcijanie wpłynęli na obalenie reżimu komunistycznego, opisuje niemiecki dziennikarz Joachim Jauer w książce Urbi et Gorbi. Praca jest zbiorem reportaży dziennikarza, który opisywał bezkrwawą rewolucję 1989 r. Już wówczas dostrzegał on znaczącą rolę chrześcijan, katolików i ewangelików w przemianach politycznych państw bloku wschodniego. Jauer podkreśla, że zasadniczą rolę w tych przemianach odegrał Jan Paweł II.

Autor w interesujący sposób przedstawia organizacje i ludzi, którzy w największym stopniu przyczynili się do upadku komunizmu. Wśród nich na pierwszym miejscu wskazuje na Polaków i niezależny związek zawodowy „Solidarność”. Dalej wymienia m.in. czeskiego dramaturga i filozofa Václava Havla, czy 100 tysięcy, w przeważającej większości bardzo młodych, obywateli NRD, którzy „swoimi masowymi ucieczkami z kraju sprawili, że mur i drut kolczasty stały się absurdem”.

Zdaniem Jauera, specjalne miejsce w walce z komunizmem zajmuje radziecki reformator, Michaił Gorbaczow, który „dał wolną rękę wszystkim tym bojownikom o wolność”. Książka Jauera to w przystępny sposób napisana historia Jesieni Ludów w Europie w 1989 r. Jej wartość polega m.in. na tym, że opisuje je bezpośredni obserwator, który posiada doskonałą orientację w przedstawianych problemach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL