Nowy numer 09/2024 Archiwum

Nieznany obraz renesansowego mistrza odnaleziony w Chorwacji

W Chorwacji odkryto nieznane dotąd dzieło mistrza renesansu Giovanniego Belliniego. Obraz został namalowany około 1460 roku i przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem.

Odkrycia dokonała Beatrice Tanzi, która jest doktorantką historii sztuki na Uniwersytecie Ca’ Foscari w Wenecji - o czym informuje portal Medievalists.net. Kobieta akurat prowadziła badania w Dalmacji. W Muzeum klasztoru benedyktyńskiego św. Małgorzaty na wyspie Pag zauważyła niezwykłą jakość obrazu. Okazało się, że został on błędnie zidentyfikowany jako dzieło innego średniowiecznego, włoskiego artysty.

Obraz został namalowany na drewnianym panelu o wymiarach 54,5 x 44,5 cm. Niestety, gdzie nie gdzie widać znaczne ubytki farby, ale jakość pozostałych, nienaruszonych części jest wyjątkowo wysoka. Beatrice Tanzi uważa, że dzieło może pochodzić z 1460 roku, co wskazuje na początki kariery Belliniego.

Wenecki artysta zyskał sławę dzięki używaniu kolorów, a wiele jego dzieł można było oglądać w muzeach na całym świecie.

Beatrice Tanzi wskazuje, że przypisanie obrazu do Giovanniego Belliniego zostało potwierdzone poprzez porównanie go z innymi, wczesnymi dziełami malarza. 

Odkrycie dzieła Belliniego jest szczególnie intersujące również ze względu na to, że to pierwszy jego obraz odnaleziony na wschodnich terenach Republiki Weneckiej. 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy