Nowy numer 09/2024 Archiwum

Ponad 330 tys. szczepionek przeciw malarii dotarło do Kamerunu

W nocy z 21 na 22 listopada do Yaounde, stolicy Kamerunu, dotarło ponad 330 tys. dawek zalecanej przez WHO szczepionki przeciwko malarii RTS,S - poinformował UNICEF. To historyczny krok w kierunku szerszych szczepień przeciwko tej jednej z najbardziej śmiercionośnych chorób pośród dzieci w krajach Afryki.

Pierwsza dostawa do kraju, który nie był wcześniej zaangażowany w pilotażowy program szczepionek przeciwko malarii to sygnał, że wkrótce rozpocznie się zwiększanie skali szczepień przeciwko malarii na kontynencie afrykańskim.

W 2021 r. na całym świecie odnotowano 247 milionów przypadków malarii, które doprowadziły do ​​619 000 zgonów. Spośród tych zgonów 77 procent stanowiły dzieci poniżej 5 roku życia, głównie w Afryce.

Na kontynencie afrykańskim zagrożenie malarią jest największe. W 2021 r. przypadało tam około 95 proc. wszystkich przypadków malarii na świecie i 96 proc. związanych z nimi zgonów. Niemal co minutę na malarię umiera dziecko poniżej piątego roku życia

Oczekuje się, że w nadchodzących tygodniach kolejne 1,7 miliona dawek szczepionki RTS,S dotrze do Burkina Faso, Liberii, Nigru i Sierra Leone. Kolejne kraje afrykańskie mają otrzymać dawki w nadchodzących miesiącach.

Kilka krajów znajduje się obecnie w końcowej fazie przygotowań do wprowadzenia szczepionki przeciwko malarii do rutynowych programów szczepień. Szczepionka podawana jest w czterech dawkach. Pierwsze dawki przewidziane są na pierwszy kwartał 2024 r.

W Ghanie, Kenii i Malawi, w ramach pilotażowych programów wdrażania szczepionki przeciwko malarii (MVIP), które ruszyły w 2019 r., szczepionkę podaje się w schemacie 4 dawek od około 5 miesiąca życia.

W ramach programu MVIP szczepionka dotarła już do ponad 2 milionów dzieci w tych trzech krajach Afryki. Odnotowano spadek o 13 proc. umieralności wśród dzieci w wieku kwalifikującym się do otrzymania szczepionki oraz zmniejszenie liczby przypadków ciężko przechorowanej malarii.

Koordynatorem programu MVIP jest WHO we współpracy z PATH, UNICEF i innymi partnerami.

Żródło: www.unicef.org

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama