Nowy numer 18/2024 Archiwum

Kto zasłużył na nienawiść?

Na tak zadane pytanie odpowiedź wydaje się oczywista. Nikt. Prawda? No właśnie – nieprawda. Pod wpływem materiału nagranego przez jednego z internetowych twórców sam postanowiłem podzielić się doświadczeniami. I okazuje się, że jest jednak sporo osób, które uważają, że niektórzy na nienawiść zasługują.

Dzieląc się doświadczeniem nienawiści, a często także słownej przemocy, jaka spotyka twórców (w tym na przykład mnie) w internecie, ani przez chwilę nie miałem nadziei, że moja perspektywa trafi do tych, którzy są jej źródłem. Jestem dość łatwowierny, ale nie naiwny. Chciałem uświadomić odbiorcom pewien mechanizm. Sposób działania, moim zdaniem, nie tylko niesprawiedliwy, ale przede wszystkim demolujący społeczności – w ogóle – i poszczególnych ludzi – w szczególe. Platformy internetowe, media społecznościowe w dużej mierze czerpią zyski z akceptacji treści, które są nienawistne, krzywdzące, a czasami łamiące prawo. Rozumiem, że nie jest łatwo takie treści wyłapywać, ale sądzę, że platformy dysponują narzędziami, które potrafią to robić. Tyle tylko, że z nich nie korzystają. Nie robią tego wyłącznie z jednego powodu. Zarabiają na zaangażowaniu widzów, które mierzą czasem spędzonym na platformie oraz ich aktywnością. Komentarze przemocowe wywołują więcej emocji niż pozytywne czy neutralne, więc – z punktu widzenia platformy – ich ograniczanie jest działaniem na własną szkodę. No właśnie. Własną, a nie społeczności, która z platformy korzysta. Skąd wiem, że Facebook, YouTube, Instagram, Twitter czy inne mają odpowiednie narzędzia? Bo wymienione je stosują – tyle tylko, że w stosunku do twórców, a nie do widzów.

Oczywiście zawsze można powiedzieć, że skoro komuś nie podoba się praca w internecie, to niech ją zmieni. Ale czy to jest wyjście? Gdy w przeszłości na stadionach piłkarskich dochodziło do burd, a akty agresji były kierowane także w stosunku do piłkarzy, wprowadzono przepisy, dzięki którym sytuację udało się opanować. Jasne, że byli i tacy, którzy mówili, że nie ma obowiązku być piłkarzem. Nie chcesz dostać w głowę racą albo jakimś ostrym przedmiotem, zmień zawód. Serio? To jest wyjście? Jak dla mnie to akceptacja patologii.

Czy są ludzie, którzy zasłużyli na nienawiść? Zdaniem niemałej części internautów na nienawiść zasługuje całkiem sporo osób. To, że na taki stan rzeczy przystają platformy, na których miliony ludzi spędzają po kilka godzin dziennie, jest dla mnie nie do zaakceptowania.

I na koniec chciałbym, żeby to wybrzmiało: ten felieton nie dotyczy krytyki czy nieprzychylnych komentarzy. Nie dotyczy recenzowania pracy, którą wykonuję publicznie. W tym tekście piszę o tępej nienawiści.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy