Nowy numer 48/2023 Archiwum

Somalia: 800.000 mieszkańców ucieka przed powodzią

Na skutek silnych powodzi w Somalii od początku miesiąca ponad 800 000 mieszkańców straciło swoje domy. Wielu z nich musiało już wcześniej uciekać przed skutkami suszy i konfliktami, poinformowało biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) w Genewie.

Według tej informacji liczne domy są zniszczone lub całkowicie zrujnowane. W niektórych miejscowościach ludzie szukają schronienia pod drzewami. 

Również w sąsiedzkich regionach Etiopii utrzymujące się od początku października silne opady deszczu dotknęły ponad pół miliona mieszkańców, a 240 000 musiało uciekać ze swoich domów. Są wśród nich Somalijczycy, którzy szukali tam schronienia przed utrzymującymi się konfliktami w ich kraju. Na skutek powodzi cierpi też 25 000 mieszkańców obozu dla uchodźców w Dadaab w regionie graniczącym z Kenią.   

UNHCR wyraziło zaniepokojenie, że w związku z uszkodzeniem zasobów wody pitnej, systemów kanalizacyjnych i dróg transportowych do ośrodków medycznych, mogą się rozprzestrzeniać choroby. Ponadto zostały zniszczone miejsca hodowli zwierząt oraz uprawy, co pogarsza sytuację żywnościową.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze