Nowy numer 48/2023 Archiwum

Imigracja na polskich zasadach

Swobodny wybór miejsca zamieszkania jest prawem człowieka uznawanym przez międzynarodowe konwencje, jednak państwo będące celem imigracji ma prawo do decydowania, kogo będzie gościć i pod jakimi warunkami.

Niedobrze, że problem imigracji stał się jednym z głównych tematów kampanii wyborczej, bowiem pod wpływem badań opinii publicznej partie w mniejszym lub większym stopniu deklarują sprzeciw wobec przyjmowania imigrantów. Doszło nawet do paradoksalnej sytuacji, w której Prawo i Sprawiedliwość ostro występuje przeciwko imigrantom, a w praktyce jego rząd od lat przyjmuje ich do pracy w Polsce. Z kolei Koalicja Obywatelska przez lata opowiadała się za przyjmowaniem migrantów, a w kampanii zaczęła występować przeciwko nim i wykorzystuje otwarcie polskich granic na pracowników z innych krajów przez PiS do ataków na obóz rządzący, podając przy tym nieprawdziwe dane, jakoby do Polski zostało wpuszczonych setki tysięcy imigrantów z krajów muzułmańskich. Argumentem, jaki KO dostała do ręki, jest korupcja w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, którego urzędnicy sprzedawali wizy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego