Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kiedy kaktusy podbiły Ziemię?

Kaktusy i inne rośliny magazynujące wodę rozprzestrzeniły się na naszej planecie 5-10 mln lat temu, podczas globalnego ochłodzenia - informują naukowcy na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Sukulenty to rośliny magazynujące wodę. Zalicza się do nich m.in. kaktusy. Zdaniem naukowców podbiły one naszą planetę, kiedy klimat Ziemi stał się chłodniejszy i bardziej suchy.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii badali DNA chloroplastów kilkunastu gatunków kaktusów. Na tej podstawie doszli do wniosku, że kaktusy pojawiły się na Ziemi około 35 mln lat temu, a jednak przez następne 25 mln lat nie następowało wśród nich intensywne wyodrębnianie się gatunków (specjacja).

Naukowcy zadali sobie pytanie, dlaczego tak się działo. Zagłębili się w literaturę dotyczącą innych sukulentów - roślin takich jak agawa czy aloes, magazynujących wodę i rosnących na suchych terenach.

Okazało się, że w przypadku wszystkich grup sukulentów, niezależnie od kontynentu czy środowiska, główna specjacja miała miejsce między 5 a 10 mln lat temu. W tym samym czasie w tropikach pojawiły się też trawy.

Najbardziej prawdopodobne przyczyny tej ekspansji to nastanie suchego klimatu na Ziemi. Jak wyjaśniają badacze, do zmniejszenia ilości opadów doprowadził chłodny klimat. Prawdopodobnie było to związane z obniżeniem się poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy