Nowy numer 49/2023 Archiwum

Przewoziły węgiel, piasek i drewno, dziś są obleganą przez turystów atrakcją. Które wąskotorówki są najpopularniejsze?

„Najpierw powoli, jak żółw ociężale, ruszyła maszyna po szynach ospale…”. Tu jest tak samo. Tyle że szyny mają rozstaw mniejszy niż 1435 mm. Kiedyś wąskotorówki przewoziły węgiel, piasek i drewno, dziś są obleganą przez turystów atrakcją.

Po wąskich szynach jeździ w Polsce ponad 20 kolejek. W najpiękniejsze trasy ruszają: Bieszczadzka Kolej Leśna, Ełcka Kolej Wąskotorowa i ta, która mknie przez lasy okalające jezioro Wigry. Jednymi z najbardziej popularnych są kolejki: sunąca z Bytomia nad jezioro Chechło i ruszająca z Rud. Do tej właśnie zmierzamy!


Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza