Przygotowana z okazji 100-lecia „Gościa Niedzielnego” pomoc humanitarna dotarła do Zaporoża. Uczestniczyłem w dostarczaniu darów do miejsc, w których są bardzo potrzebne.
Niewiele brakowało, aby całe przedsięwzięcie spaliło na panewce. Jak mi później opowiadał bp Edward Kawa, koordynujący przekazanie pomocy do Zaporoża, nasze dary przez kilka dni były składowane we Lwowie w miejscu zbombardowanym przez Rosjan 19 września. Na szczęście wywieziono je wcześniej do Zaporoża. Ze Lwowa do Zaporoża jechałem samochodem akcji charytatywnej działającej przy lwowskiej parafii św. Michała Archanioła w towarzystwie proboszcza ks. Jacka Kocura i wikarego ks. Wojciecha Borzyszkowskiego oraz ukraińskiego wolontariusza Mariana Pankiva. Dzięki niemu mogliśmy bezpiecznie pokonać ponad 2 tysiące kilometrów. Wsparcia udzielił nam także ks. Jarosław Gąsiorek, proboszcz z Kalinówki pod Winnicą i krajowy moderator Ruchu Światło–Życie, przyjmując nas na nocleg. Dystrybucję darów w Zaporożu organizował biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło. Planował rozwozić je razem z nami. Kilka dni wcześniej jednak tak niefortunnie skręcił nogę, że został unieruchomiony, porusza się na wózku i czeka go operacja.
Dostępna jest część treści. Chcesz więcej?
Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”
Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.
Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego