Nowy numer 18/2024 Archiwum

Esperal – jak działa i czy jest bezpieczny?

Esperal, inaczej nazywany również wszywką alkoholową, to tabletki z disulfiramem, umieszczane podskórnie w organizmie pacjenta. To jeden z najpopularniejszych sposobów na farmakologiczne wsparcie procesu leczenia choroby alkoholowej.

Dotychczas wiązało się z nim wiele kontrowersji i mitów. Wiele z nich dotyczyło przede wszystkim bezpieczeństwa stosowania Esperalu i możliwych skutków ubocznych terapii. Zaznaczyć należy jednak, że wszywka alkoholowa stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia zaszytego. Obawy potencjalnych pacjentów wynikają zwykle z ich nieświadomości i niewiedzy. Z tego względu rozpoczęcie terapii awersyjnej z użyciem disulfiramu poprzedza się wizytą u specjalisty. Rozwiewa on wszelkie wątpliwości, informuje o mechanizmie działania wszywki, zwracając szczególną uwagę pacjenta na konieczność zachowania trzeźwości podczas terapii.

Powstrzymanie się od spożycia alkoholu etylowego po zabiegu implantacji (zaszycia) Esperalu konieczne jest w celu uniknięcia konsekwencji połączenia leku z etanolem. Esperal oddziałuje bezpośrednio na proces metabolizmu alkoholu w organizmie. Upośledza jego szlak metaboliczny w wątrobie. Obecność używki w krwiobiegu zaszytej osoby powoduje wzrost stężenia toksyn i uniemożliwia ich szybkie wydalenie. W konsekwencji w ustroju dochodzi do reakcji disulfiramowej. Jej objawy tylko z pozoru przypominają zatrucie alkoholowe czy powszechnego kaca. Są dynamiczne, przez co mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chorzy obawiają się ich i ze strachu przed reakcją własnego organizmu utrzymują sztuczną, ale stałą abstynencję. Dlatego Esperal jest nazywany reakcją awersyjną, ponieważ zniechęca do picia, wywołując niechęć do alkoholu.

Jak działa Esperal (disulfiram, wszywka alkoholowa)?

Esperal znany jest szerokiemu gronu pacjentów jako Disulfiram WZF. Na taką substancję otrzymują oni bowiem recepty od lekarzy. Dostępna jest w większości polskich aptek, a jej stosowanie jest legalne i bezpieczne. Aktywny składnik leku jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej (ADH). Jego zadaniem jest blokowanie procesu wydzielania wymienionego enzymu w wątrobie człowieka. W konsekwencji zaburzony zostaje szlak metaboliczny etanolu w tym organie. Alkohol w trakcie metabolizmu przekształca się w mniej szkodliwe substancje pod warunkiem, że reakcje te mają szansę przebiegać w sposób fizjologiczny i niezakłócony. W przeciwnym razie etanol nie może zostać szybko strawiony do postaci kwasu octowego, wody i dwutlenku węgla. Zamiast nich w krwiobiegu uzależnionego kumuluje się aldehyd octowy. Do sytuacji tej dochodzi wyłącznie po podjętych przez pacjenta próbach przepicia wszywki alkoholowej. Dla trzeźwego organizmu lek pozostaje całkowicie bezpieczny i obojętny.

Reakcja disulfiramowa w leczeniu alkoholizmu

Skąd pacjenci wiedzą, jak działa Esperal i jakie są skutki uboczne jego połączenia z etanolem? Wszystkie szczegóły dotyczące stosowania terapii awersyjnej poznaje się już podczas wizyty kwalifikacyjnej w Centrum Medycznym Galmedic. Wszywka alkoholowa ma działanie awersyjne, wynikające ze świadomości pacjenta dotyczącej ewentualnych groźnych skutków picia alkoholu. W teorii obawa ta ma powstrzymywać pacjenta od sięgania po używkę. U osób leczonych Esperalem nawet po najmniejszej dawce alkoholu mogą wystąpić niebezpieczne i nieprzyjemne objawy reakcji disulfiramowej. Pierwsze z nich pojawiają się zazwyczaj już po upływie kilkudziesięciu minut od spożycia alkoholu. Narastają wraz z upływem czasu i kolejnymi dawkami alkoholu dostarczanymi do organizmu. Przekształcają się dynamicznie w stany zagrożenia życia i zdrowia.

Wśród najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości powstałych w wyniku zatrucia aldehydem octowym wymienia się bóle głowy, zawroty głowy, wymioty, nudności, tachykardię, nadpotliwość, drżenia mięśniowe i zaburzenia psychiczne. Jeżeli pacjent mimo zaszycia pije nadal, może skazać się na zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, utratę przytomności, a nawet nagłe zatrzymanie krążenia.

Którzy pacjenci mogą skorzystać z terapii awersyjnej?

Esperal jako skuteczna metoda wspomagająca leczenie nałogu alkoholowego polecany jest wyłącznie pacjentom współpracującym, chętnym do działania zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Podstawowym z nich jest bowiem konieczność bezwzględnego powstrzymania się od spożywania alkoholu przez cały czas działania leku. Głównym wskazaniem do rozpoczęcia leczenia z użyciem farmakoterapii disulfiramem jest chęć wzmocnienia dotychczasowych efektów leczenia. Wszywkę wszywa się zwykle osobom po odtruciu alkoholowym, w trakcie psychoterapii lub jeszcze przed jej podjęciem. Wśród popularnych metod leczenia alkoholizmu terapia awersyjna cieszy się rosnącym zainteresowaniem głównie ze względu na łatwość jej stosowania, szybkie efekty i długotrwałe działanie. Z możliwości, jakie daje, mogą korzystać osoby uzależnione na każdym etapie rozwoju choroby alkoholowej.

Przeciwwskazania do implantacji wszywki alkoholowej i awersyjnego wspomagania leczenia uzależnienia od alkoholu

Biorąc pod uwagę, jak działa wszywka alkoholowa, nie sposób nie wspomnieć o przeciwwskazaniach do jej stosowania. Z terapii wykluczone są osoby, które w momencie zabiegu pozostają pod wpływem lub po spożyciu alkoholu etylowego. Zaszycia nie wykonuje się u osób z przewlekłymi schorzeniami wielonarządowymi, nadwrażliwością na składniki leku, zaburzeniami psychicznymi (również depresyjnymi i podejmowanymi w przeszłości próbami samobójczymi). Jako przeciwwskazania do wszycia wszywki alkoholowej wymienia się również choroby układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza nadciśnienie tętnicze i chorobę niedokrwienną serca.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu? Kto umieszcza lek w formie tabletek w organizmie pacjenta?

Ponieważ wszywka alkoholowa (Esperal) to środek dostępny wyłącznie na zlecenie lekarskie, jego stosowanie wymaga uprzedniej konsultacji. Spotkanie z chirurgiem ma na celu także przeprowadzenie kwalifikacji do zabiegu. Podczas niej lekarz przeprowadza wywiad medyczny i podstawowe badanie chorego. W ten sposób ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta, określa stopień uzależnienia i poznaje oczekiwania oraz możliwości chorego. Na tej podstawie jest w stanie ustalić optymalną dawkę leku Esperal. Po pozytywnej kwalifikacji do zaszycia lekarz przygotowuje ciało pacjenta do zabiegu. Skórę nad pośladkiem oczyszcza się, dezynfekuje i stosuje znieczulenie miejscowe. Zabieg jest zatem całkowicie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.

Zaszycie alkoholowe to powszechne określenie chirurgicznej procedury medycznej. Polega ona na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze pacjenta tuż nad jego pośladkiem. Lekarz posługuje się skalpelem chirurgicznym. Nacięcie jest niewielkie, ale głębokie. Lekarz musi bowiem w ten sposób dotrzeć aż do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Tam w specjalnej kieszonce umieszcza dawkę jałowych tabletek. Ze względu na swoją drogę podania noszą one miano implantów. Zaszywa się je we wnętrzu organizmu. Powstałą ranę lekarz zasklepia z użyciem nici chirurgicznych. Na szwy zakłada jałowy opatrunek. W dniu zabiegu pacjent może opuścić placówkę medyczną. Jego stan nie wymaga bowiem hospitalizacji.

Jak długo działa Esperal?

Wszywka alkoholowa działa długotrwale. Powstrzymuje nałogowca od wypicia alkoholu i działa na zasadzie awersji nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Możliwe jest ponowne wykonanie zabiegu po upływie 8 miesięcy. Jałowe tabletki uwalniają substancję czynną leku natychmiast po jego umieszczeniu we wnętrzu organizmu chorego.

Zainteresowanie frazą „Esperal Częstochowa” wśród internautów ciągle rośnie. Dlatego Częstochowa również oferuje możliwość zaszycia się. Sprawdź szczegóły zabiegu na stronie Centrum Medycznego Galmedic: https://czestochowa.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Czy Esperal jest bezpieczny w leczeniu nałogu? – skutki uboczne, powikłania, rekonwalescencja i zalecenia

Esperal – wszywka alkoholowa – uznawany jest za bezpieczną metodę wspomagania walki z alkoholizmem. Nie jest co prawda lekiem na alkoholizm, ale jego substancja czynna przyczynia się do przerwania ciągu alkoholowego oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia skrajnych objawów głodu alkoholowego. Walka z uzależnieniem od alkoholu za pomocą disulfiramu nie jest ponadto obarczona dużym ryzykiem wystąpienia powikłań. Reakcja disulfiramowa nie jest uznawana za skutek uboczny stosowania Esperalu. Stanowi bowiem fizjologiczną odpowiedź organizmu na brak podstawowego enzymu wątrobowego, niezbędnego do trawienia etanolu.

Po zabiegu niektórzy pacjenci odczuwają ogólne zmęczenie i rozbicie, metaliczny posmak w ustach. Fizjologiczny jest ból i zaczerwienienie operowanej okolicy. Dolegliwości te nie powinny przybierać na sile, ale wraz z upływem czasu – zmniejszać się. Jeżeli wzbudzają podejrzenia i niepokój pacjenta, należy je niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Rekonwalescencja po zabiegu polega głównie na wzmożonej dbałości o odpowiednią higienę rany. Konieczna jest codzienna zmiana opatrunku i jej przemywanie. Dzięki temu pacjent może samodzielnie uchronić się przed możliwością rozwoju zakażenia.

Artykuł zewnętrzny (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy