Nowy numer 33/2018 Archiwum

Kowal: to była niezwykła beatyfikacja

Rzadko się zdarza, żeby wydarzenie ściśle religijne, jakim jest beatyfikacja, miało takie znaczenie polityczne – ocenia były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal.

Zauważył on w wypowiedzi dla portalu wiara, że beatyfikacja Jana Pawła II wywołała w duże zainteresowanie światowych mediów i polityków. Nierzadko spowodowała także kontrowersje, np. dyskusję na temat tego, czy premier Belgii powinien pojechać tego dnia do Rzymu, czy też nie.  Uroczystości te przyciągnęły ponadto do Rzymu przedstawicieli kościołów wschodnich. – Wszystko to sprawia, że była to beatyfikacja niezwykła – uważa europoseł.

Dodaje, że wyniesienie Ojca Świętego na ołtarze sprawiło, że świat przypomniał sobie także o Polsce. – Żaden człowiek w historii nie sprawił, że o Polsce tak wiele mówiło się w świecie, jak Jan Paweł II – przypomina były wiceszef polskie dyplomacji. Podkreśla on, że pontyfikat trwał ponad ćwierć wieku, a był to okres niezwykle ważny dla historii świata. Chodzi nie tylko o polityczny przełom w Europie Środkowej i Wschodniej, ale także w USA (epoka Reagana i schyłek amerykańskiej potęgi). Był to także czas dynamicznych zmian technologicznych, na skutek których świat jakby się skurczył. W tych warunkach wyrosło całe nowe pokolenie. – A wszystko to było na bieżąco komentowane przez Papieża-Polaka – zauważył Paweł Kowal.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama