Nowy numer 48/2023 Archiwum

W Lipsku odkryto najstarszy fragment rękopisu Mistrza Eckharta

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Lipsku naukowcy odkryli pozostałości prawdopodobnie najstarszego znanego rękopisu z tekstem słynnego teologa i mistyka Mistrza Eckharta.

Według ogłoszonej 11 września informacji uniwersytet, rękopis został napisany około 1300 roku w Turyngii, gdzie Eckhart nauczał w tym samym czasie w Erfurcie. „To tylko dwa wąskie paski pergaminu, ale wspaniałe znalezisko”, cieszą się naukowcy.
Paski papieru odkryto w materiale introligatorskim książki z XV wieku i teraz mogły zostać zbadane przez naukowców. Kawałki pergaminu zawierają fragmenty szeroko rozpowszechnionego tekstu, znanego jako „O dwóch drogach”, a którego autorem – według najnowszych ustaleń – jest Eckhart.

Uwagę naukowców zwrócił wiek znaleziska i region z którego pochodzi, co można było ustalić na podstawie sformułowań w manuskrypcie, pochodzących z miejscowego dialektu. Na zachowanej stronie można dostrzec wersy tekstu o wiedzy i ignorancji, które nie zostały jeszcze bardziej szczegółowo określone.

Mistrz Eckhart (1260-1328), niemiecki mistyk, filozof i teolog dominikański. Jest uważany za twórcę mistyki niemieckiej, znany głównie z przemówień teologicznych. Przez blisko 20 lat żył w Erfurcie, gdzie w latach 1294-1298 kierował tamtejszym Zakonem Kaznodziejskim.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama