Nowy numer 49/2023 Archiwum

Miecze rzymskie znaleziono w okolicach Morza Martwego

Broń odkryto w tym samym rejonie, co tzw. zwoje z Qumran.

Cztery dobrze zachowane miecze z czasów rzymskich odnaleziono w odległej jaskini w rejonie Morza Martwego. „O odkryciu poinformował Izraelski Urząd ds. Starożytności. Izraelscy archeolodzy uważają, że broń należała do rzymskich żołnierzy, a następnie została przejęta przez żydowskich rebeliantów prawie dwa tysiące lat temu” – relacjonuje „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki.

Izraelski urząd zdradził, że do odkrycia doszło w małej jaskini, w odizolowanym i niedostępnym skalistym obszarze w rezerwacie przyrody Ein Guedi na Pustyni Judzkiej. W szczelinie groty znaleziono także skórzane i metalowe pasy, które były częścią uzbrojenia. Metalowe ostrza trzech mieczy mają długość od 60 do 65 cm. Właśnie ze względu na rozmiary zostały zakwalifikowane jako broń używana przez rzymską armię.

Znalezisko oczyszczono i umieszczono w klimatyzowanych odpowiednio pomieszczeniach. „Fakt, że znajdowało się w głębokiej szczelinie jaskini, sugeruje, że broń została zabrana rzymskim żołnierzom lub z pola bitwy jako łup i że żydowscy powstańcy celowo ukryli ją w celu ponownego użycia” – twierdzą izraelscy naukowcy.

Dyrektor grupy badawczej Eitan Klein tłumaczy, że teraz najważniejsze jest ustalenie, kto był właścicielem mieczy, kto je wykonał oraz „jakie było wydarzenie historyczne, które doprowadziło do zachowania tej broni”.

„Suchy klimat Pustyni Judzkiej, położonej pomiędzy okupowanymi terytoriami palestyńskimi na Zachodnim Brzegu a Izraelem, umożliwia zachowanie artefaktów, które nie przetrwały gdzie indziej w regionie i stanowi wyjątkową kapsułę czasu” – wytłumaczył z kolei Eli Eskosido, dyrektor generalny Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama