Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rosyjski generał pomylił pokój. Kulisy powstawania reportaży zagranicznych „Gościa Niedzielnego”

Przez lata reportaże zagraniczne były jedną z wizytówek „Gościa Niedzielnego”. Kulisy ich powstawania – czasem zabawne, czasem groźne – nie zawsze pojawiały się w tekście. A to one często nadawały smak całej wyprawie.

Co rosyjski generał usłyszał w pokoju, w którym spisywałem zeznania opozycjonistów białoruskich? Kim był tajniak w Wietnamie, który na lotnisku ostrzegł nas przed „zadawaniem się z niewłaściwymi ludźmi”? Jak fotoreporter „Gościa” zmusił pobożnego muzułmanina do powtarzania całej modlitwy w meczecie w Damaszku? Jak to możliwe, że podczas dwóch podróży na Cypr nie zanurzyliśmy nawet palca w Morzu Śródziemnym? Jak z ulicy, bez umawiania, udało się wejść na spotkanie z prezydentem Kosowa i w zwykłym sweterku zostać przez niego przyjętym w miejscu, w którym podejmuje głowy innych państw? W jaki sposób Andrzej Grajewski przemycił do ZSRR kilogramy medalików? I jak udało mu się dotrzeć do oblężonej przez Rosjan stolicy Czeczenii? Pewnie konieczne byłoby wydanie osobnej książki, by pomieścić wszystkie opowieści o kulisach naszych wypraw. W tym miejscu chcemy wspomnieć o kilku wybranych sytuacjach z reporterskiej „kuchni”. Tak naprawdę to ona miała często wpływ na – nomen omen – smak i temperaturę tych podróży.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny