Nowy numer 18/2024 Archiwum

Czego patronką jest św. Hildegarda?

Jedna z najbardziej fascynujących postaci okresu średniowiecza, uznawana za patronkę ruchu chrześcijańskiego feminizmu. Jest przypuszczalnie pierwszą kompozytorką w historii.

Święta Hildegarda stanowi autorytet w dziedzinie filozofii i prowadzenia prostego życia, a także w promowaniu zastosowania ziołolecznictwa. Osoba, która zdobyła tytuł doktora Kościoła, stanowi źródło inspiracji nie tylko dla wiernych różnych wyznań, ale także dla osób o poglądach ateistycznych. Dowiedzmy się czegoś więcej na temat sw. Hildegardy z Bingen.

Kim była św Hildegarda?

Święta Hildegarda przyszła na świat 16 września 1098 roku w Rupertsbergu, niedaleko Bingen w Niemczech. Pochodziła z zamożnej rodziny szlacheckiej. W wieku zaledwie ośmiu lat, zgodnie z ówczesnym zwyczajem, została oddana pod opiekę Kościoła w formie dziesięcinnej ofiary. Przeorysza benedyktynek o imieniu Judyta przejęła nad nią opiekę. W 1136 roku, Hildegarda zastąpiła Judytę na stanowisku przełożonej klasztoru w Disibodenbergu. Zdobyła ogromny szacunek wśród sióstr. Św. Bernard z Clairvaux był jednym z bliskich przyjaciół Hildegardy.

W roku 1140, kiedy miała 42 lata, Hildegarda publicznie ujawniła, że od trzeciego roku życia doznawała wizji, podczas których nawiązywała kontakt z Bogiem. Papież Eugeniusz III zainteresował się tą sprawą i wysłał specjalną komisję do klasztoru. Widzenia zostały uznane za autentyczne, a Hildegarda otrzymała aprobatę i zezwolenie na rozpowszechnianie swoich idei oraz na spisywanie dalszych objawień.

Hildegarda akcentowała konieczność większego uznania roli kobiet w ramach Kościoła oraz wyrażała swoją krytykę wobec niemoralności wśród duchowieństwa, co wyraziła w swoim dziele artystycznym znanym jako Ordo virtutum („Porządek cnoty”). Hildegarda uważana jest za pierwszego niemieckiego filozofa przyrody oraz lekarza. Dodatkowo, pisała książki na temat medycyny i terapii, które obecnie cieszą się wielkim zainteresowaniem. Na podstawie tych publikacji powstała dieta znana jako dieta św. Hildegardy. 

Jeżeli planujesz zacząć stosować dietę zgodną z zasadami Hildegardy, wszystkie konieczne artykuły żywnościowe oferuje sklep: https://www.sklephildegarda.pl/

Jej osoba zyskała renomę dzięki jej pracom teologicznym i filozoficznym, co przyniosło jej uznanie zarówno w kręgach kościelnych, jak i świeckich. W pewnym okresie stała się nawet obiektem kultu i przypisywano jej niezwykłe zdolności, w tym zdolność proroczą. Skłoniło to ludzi do nazwania jej Sybillą znad Renu. Jej opinia była ważna dla biskupów, papieży oraz władców z różnych krajów. Była zapraszana do prowadzenia wykładów, a nawet, za zgodą władz kościelnych, wygłaszała kazania w środkowych i południowych Niemczech. Przywiązywała dużą wagę do śpiewu liturgicznego, twierdząc, że śpiew, tak samo jak modlitwa, zbliża człowieka do zbawienia. Co więcej, sama skomponowała moralitet oraz wiele pieśni o charakterze religijnym. 

Hildegarda z Bingen zmarła w dniu 17 września 1179 roku w Rupertsbergu koło Bingen. Jej ciało zostało złożone do grobu w kościele parafialnym w Einbingen, gdzie obecnie pełni rolę patronki tego kościoła. W 14. wieku została oficjalnie uznana za świętą. Dnia 17 września jest obchodzone wspomnienie św. Hildegardy w Kościele katolickim.

W dniu 7 października 2012 roku papież Benedykt XVI ogłosił św. Hildegardę doktorem Kościoła powszechnego.

Św. Hildegardę z Bingen, była benedyktynką, mniszką, wizjonerką oraz prorokinią oraz niezłomną reformistką Kościoła, która ożywiła życie klasztorne. Dodatkowo była autorką dzieł z obszaru teologii, medycyny, kosmologii, nauk przyrodniczych oraz ziołolecznictwa. Poza tym wykazywała zdolności poetyckie, komponowała, głosiła kazania oraz zajmowała się egzorcyzmami.

Patronat

Święta Hildegarda z Bingen pełni rolę patronki dla kilku ważnych obszarów. Przede wszystkim, jest uznawana za patronkę języka esperanto, który jest sztucznie stworzonym językiem międzynarodowym mającym na celu łatwiejszą komunikację między ludźmi z różnych kultur i narodowości. Jej wielostronne osiągnięcia intelektualne i duchowe stanowią inspirację dla tych, którzy dążą do współpracy i porozumienia między różnymi językami i kulturami.

Dodatkowo, św. Hildegarda jest także patronką językoznawców, czyli osób zajmujących się naukowo badaniem struktury, ewolucji i zastosowania języków. Jej prace i działalność są przykładem dla tych, którzy kierują swoje zainteresowania ku badaniu różnych aspektów języka oraz jego wpływu na kulturę i społeczeństwo.

Naukowcy również mają w św. Hildegardzie wzór, ponieważ łączyła w sobie umiejętności w różnych dziedzinach, takich jak teologia, medycyna, kosmologia czy przyrodoznawstwo. Jej wielostronne podejście do poznawania świata i zdolność do łączenia różnych dziedzin w jedno spójne spojrzenie stanowią inspirację dla współczesnych naukowców, którzy starają się wykraczać poza granice swoich dziedzin i poszerzać horyzonty w swoich badaniach.

Wszystko to czyni ze św. Hildegardy postać wyjątkową i inspirującą dla tych, którzy dążą do zbliżenia różnych języków i kultur, zgłębiania języka oraz badania różnorodnych dziedzin nauki.

Artykuł zewnętrzny (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy