Nowy numer 17/2024 Archiwum

Za co dziś lubią nas Czesi?

O tym, jak Polskę widzą Czesi, ostrawskiej polonistyce i zaletach czeskiego filmu mówi prof. Agnieszka Czajkowska.

Barbara Gruszka-Zych: Lubisz czeskie filmy?

Prof. Agnieszka Czajkowska: Tak, te klasyczne, nakręcone w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na przykład „Straszne skutki awarii telewizora” Jaroslava Papouszka czy „Pociągi pod specjalnym nadzorem” Jirzego Menzla.

Ale w „czeskim filmie” podobno nikt nic nie wie…

Moje dzieci mówią, że te filmy są strasznie nudne, bo nie mają szybkiej akcji. A jeśli już coś zaczyna się dziać, to jest to jazda starym samochodem, oczywiście skodą.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych