Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dlaczego „Imperium Zła” wróciło? Prof. Andrzej Nowak: Tak naprawdę nigdy nie zostało pokonane

Profesor Andrzej Nowak w swej najnowszej książce analizuje wpływ historycznego dziedzictwa rosyjskich myślicieli, historyków oraz polityków na Władimira Putina. W tym kontekście stawia tezę, odwołując się do sławnego określenia Związku Sowieckiego przez prezydenta Reagana, że „Imperium Zła” wróciło.

Szkice zebrane w książce pt. „Powrót »Imperium Zła«” pozwalają wskazać na trwałe, nieomal niezmienne od stuleci wzory ideowo-polityczne decydujące o tym, że kolejni władcy Rosji, działając w zupełnie odmiennych epokach, dokonywali podobnych wyborów. Prowadzili politykę agresji, zniewolenia oraz budowania sfer wpływów, traktowanych jako przysługująca Rosji przestrzeń pod jej nadzorem. Jako pierwszy opisał to zjawisko prof. Jan Kucharzewski z Uniwersytetu Warszawskiego w swej głośnej wielotomowej książce, zatytułowanej „Od białego do czerwonego caratu”. Profesor Andrzej Nowak, mistrz syntezy i wielkiej narracji, idzie jego śladami, prowadząc rozważania aż do czasów współczesnych. Opowiada nie o dziejach, rozumianych jako zbiór faktów, wydarzeń i dat, ale o losach idei, które przez wieki inspirowały Rosjan. W centrum tej wielowątkowej opowieści (wszystkich wątków nie jestem w stanie omówić) stoi refleksja o przyczynach agresywności Rosji. Inaczej rzecz ujmując, pytanie to sprowadza się do tego, dlaczego największe państwo na świecie, które nigdy nie było w stanie zagospodarować nawet niewielkiej części swych zasobów naturalnych, prowadzi zaborczą, imperialną wojnę, burząc bezpieczeństwo i ład światowy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego