Nowy numer 49/2023 Archiwum

Paweł Jabłoński dla GN: Unia Europejska powinna być silna, a drogą do tego jest współpraca z USA

O napięciach w relacjach z Ukrainą oraz istocie sporu z Niemcami o kształt Unii Europejskiej mówi wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Bogumił Łoziński: Jak ocenia Pan Minister aktualne stosunki Polski z Ukrainą?

Paweł Jabłoński:
Staramy się Ukrainę wspierać tak bardzo, jak to jest możliwe, i tak bardzo, jak to jest w naszym interesie. Natomiast są między naszymi państwami sprawy sporne i nikt tego nie ukrywa.

Jakie to są sprawy?

W ostatnim czasie mamy sporo nieporozumień, jeśli chodzi o kwestie zboża i innych produktów. Ukraina chce, abyśmy otworzyli na nie nasz rynek, a my się na to z pewnością nie zgodzimy, gdyż uderza to w interes naszych rolników. Jesteśmy gotowi, aby pomagać Ukrainie w tranzycie i eksportowaniu tych produktów do innych państw, zwłaszcza Afryki i Bliskiego Wschodu. To jest sprawa z ostatniego czasu. Inną kwestią, znacznie ważniejszą, a od wielu lat nierozwiązaną, jest rozliczenie zbrodni wołyńskiej, ekshumacja jej ofiar – to warunek prawdziwego polsko-ukraińskiego pojednania, które musi być oparte na prawdzie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego