Nowy numer 49/2023 Archiwum

Rzymskie plaże. Małe żółwie się wykluwają i ruszają w stronę morza

Trwa sezon, gdy na plażach wzdłuż wybrzeży Lacjum zaczęły wykluwać się żółwie morskie (Caretta caretta). Żeby bezpiecznie dotarły do morza, gdzieniegdzie wprowadzono ograniczenia na kąpieliskach.

Przyrodnicy odkryli już na wybrzeżu regionu 14 gniazd żółwia morskiego. Twierdzą, że to rekord. Właśnie rozpoczął się okres wylęgu.

„W Ostii, na wysokości kąpieliska La Bussola, wieczorem w niedzielę 20 sierpnia przyszły na świat pierwsze maluchy tego cennego gatunku” – pisze portal Roma Today. „Na tej plaży znajdują się dwa gniazda, monitorowane przez wolontariuszy z regionalnej sieci TartaLazio, którzy wraz z Zarządem Portu sprawdzają, czy w delikatnym momencie narodzin nie dochodzi do ingerencji człowieka”.

Wylęg żółwia morskiego z jaj następuje po 50–60 dniach od złożenia, najczęściej w godzinach nocnych. I to właśnie dlatego na odcinku plaży, na którym znajdują się dwa gniazda, od godz. 20 do rana obowiązuje tu zakaz kąpieli i jakichkolwiek aktywności, które mogłyby przeszkadzać maluchom. „Gdy tylko wyjdą ze skorupy, muszą dotrzeć do morza, a obecność źródeł światła może wprowadzić je w błąd, co stwarza dla nich śmiertelne zagrożenie” – tłumaczy RT. Tak stało się kilka dni temu na innym odcinku włoskiego wybrzeża, gdzie zdezorientowane maluchy pomyliły drogę, poszły w przeciwnym do morza kierunku i zostały rozjechane przez samochody na ulicy.

Kilkanaście dni wcześniej do wylęgu żółwi doszło na wybrzeżach prowincji Latina w regionie, np. 6 sierpnia na świat przyszły maluchy w Foce Verde, a 9 sierpnia – w San Felice Circeo.

„W Ostii znajdują się także jaja, które żółwica Caretta caretta złożyła pod koniec czerwca na plaży w Fiumicino” – raportuje RT. Zostały one przeniesione, bo – jak tłumaczyli wtedy przyrodnicy – z powodu „zagęszczenia parasoli” nie sposób było znaleźć tam dla nich bezpiecznego miejsca.

Moment wędrówki małych żółwików, które wykluły się w nocy 20 sierpnia, kąpielisko La Bussola zamieściło na swoim profilu facebookowym:

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama