Nowy numer 18/2024 Archiwum

Olejek cyprysowy na letnie problemy? Pomoże zwłaszcza w gorące dni!

W czasach biblijnych najczęściej wykorzystywane do okadzania i jako oleje święte. Dziś poznajemy coraz więcej właściwości roślin biblijnych.

Drzewo, jako symbol, zajmuje w Biblii szczególne miejsce. Pojawia się już w Księdze Rodzaju w ogrodzie Eden i ma decydujący wpływ na ludzkie życie, jako drzewo życia, czyli oznaczające życiodajną obecność samego Boga, ale również drzewo poznania dobra i zła.

Drzewo sandałowe, kolejne które spotykamy w Biblii, jest dla współczesnych bezcenne.

„Słudzy Hirama wraz ze sługami Salomona, którzy przywieźli złoto z Ofiru, przywieźli również drzewo sandałowe i drogie kamienie. Z drzewa sandałowego wykonał król balustrady do domu Bożego, oraz do domu królewskiego, tudzież harfy i liry dla śpiewaków. Przed tym nie widziano podobnego drzewa w kraju judzkim”.

A dlaczego nie widziano? Bo, jak tłumaczy fitoterapeutka Magdalena Mildner, drzewo sandałowe było bardzo drogie. Przywożone z Persji i Arabii, znane już w starożytnym Egipcie warte było największych kosztowności. Stąd też w kolejnym fragmencie Biblii czytamy: „Król Salomon dał królowej Szeby wszystko, czegokolwiek zapragnęła, o co prosiła, niezależnie od nagrody za to, co przywiozła królowi”.

Czytaj też: Odstrasza komary i pomaga w walce z trądzikiem. To ten sam cedr, który w Biblii był drzewem świętym

Jak wykorzystywano w starożytności drzewo sandałowe? W formie stosunkowo najtańszej dostępny był olejek eteryczny sporządzone z tego właśnie drzewa, który miał zastosowanie, jako oleje święte, a więc do palenia w świątyniach, czy też okadzania. W obrzędach religijnych i kulcie zmarłych stosowano go w trakcie balsamowania zwłok. Z kolei w obejściu stosowany był do wypędzania złych duchów z domostw. Ten ostatni zwyczaj przetrwał i w niektórych rejonach kraju nadal okadza się domy, by nie gościły w nich moce nieczyste.

Olejek z drzewa sandałowego był również składnikiem perfum i wykorzystywane ze względu na swoje działanie relaksujące. Jako składnik perfum miał również właściwości umacniania ich zapachu.

Dziś wykorzystywany jako olejek eteryczny, pozwalający się zrelaksować i wprowadzić w głęboki sen. „Dlatego w czasie kąpieli w łazience można postawić kominek z olejkiem eteryczny albo po kąpieli, rozcieńczony, wetrzeć kilka kropel w nadgarstki, wówczas sen będzie spokojny i głęboki” - mówi Magdalena Mildner.

Inne zastosowanie olejku drzewa sandałowego to w problemach z menstruacją bądź innych problemach układu rozrodczego. W ajurwedzie stosuje się plastry nasączone olejkiem w miejscach lokalizacji jajników. Doskonale radzi sobie również z gronkowcem złocistym, ponieważ ma właściwości przeciwgrzybicze, ale również z calbida albicans.

A skoro o drzewach biblijnych, to warto zwrócić jeszcze krótko uwagę na wiecznie zielonego cyprysa, występującego w basenie Morza Śródziemnego. W naszym rejonie chętnie sadzonego na cmentarzach, co należy tłumaczyć symbolika tego drzewa, która wskazuje na żałobny jego charakter. W księdze Zachariasza przeczytamy: „Rozpaczaj, cyprysie, że cedr upadł, że to, co najpiękniejsze, uległo zagładzie”.

Z cyprysu w czasach biblijnych wykorzystywano olejek, stosowany jako środek odkażający i odgrzybiający. Stosowany do leczenia uporczywego kaszlu, zapalenia krtani, używano do „naprawy” skóry, przy różnego rodzaju bliznowaceniach i ranach, stanach zapalnych skóry.

„Latem olejek cyprysowy połączony z szałwiowym poradzi sobie z nadmierną potliwością. To świetny i sprawdzony sposób na pozbycie się przykrego zapachu” - tłumaczy Magdalena Mildner.

Ale olejek cyprysowy wspomaga też układ krążenia i wzmacnia naczynia krwionośne. W problemach z żylakami warto stosować maści, które w swoim składzie mają olejek cyprysowy.

A ponieważ reguluje gospodarkę hormonalną, więc w okresie pokwitania, czy przekwitania pomoże w menopauzie, dlatego warto przyjmować wówczas suplementy z zawartością tego właśnie olejku. W aromaterapii pomoże w kojeniu emocji, podobnie, jak olejek z neroli w traumach będzie łagodził poczucie straty.

Posłuchaj o drzewie sandałowym i cyprysie w rozmowie Katarzyny Widery-Podsiadło z fitoterapeutką Magdaleną Mildner w radiu eM:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy