Nowy numer 48/2023 Archiwum

Jean-Michel Jarre kończy 75 lat. Między eksperymentem a kopiowaniem siebie

Radykalne eksperymenty artystyczne Jean-Michel Jarre przeplata próbami powrotu do znakomitej muzycznej przeszłości. Niekoniecznie udanymi.

Jego najwybitniejsze dzieła, takie jak „Oxygène” czy „Équinoxe”, to dziś klasyka muzyki elektronicznej. Ma jednak na swoim koncie także płyty mniej udane, a nawet takie, na których chciałoby się nakleić etykietkę „niesłuchalne”. Wszystko dlatego, że Jean-Michel Jarre nie zasklepia się w jednej estetyce, nie odcina wyłącznie kuponów od dawnych dokonań. Choć właśnie kończy 75 lat, ciągle eksperymentuje.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego