Nowy numer 17/2024 Archiwum

Koszarowiec twierdzy Modlin to najdłuższy budynek Europy, a może i świata

Wizytujący żołnierzy car jeździł po tym budynku konno. No bo czy można od władcy oczekiwać, żeby taki kawał drogi chodził piechotą?

Miejsce, gdzie Narew wpada do Wisły, 30 kilometrów na północny zachód od Warszawy, od dawna budziło zainteresowanie wojskowych. Najpierw walory miejsca wykorzystali Szwedzi, potem armia Napoleona, a wreszcie, w czasie zaborów, wojsko carskie. To właśnie car Mikołaj I, zaostrzając politykę wobec Polaków po powstaniu listopadowym, kazał rozbudować umocnienia i koszary do monstrualnych rozmiarów. Tak powstał tu olbrzymi kompleks twierdzy Modlin, przez rosyjskiego zaborcę nazywany Nowogieorgijewsk.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka