Nowy numer 17/2024 Archiwum

Seniorze, pamiętaj o piciu wody! Cykl Fundacji Biedronki – Dobrze długo żyć

Woda to niezbędny składnik, który pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Umożliwia m.in. usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Im jednak jesteśmy starsi, tym rzadziej odczuwamy pragnienie - co może być zgubne szczególnie w przypadku seniorów i prowadzić do groźnego odwodnienia. Dlatego tak ważne jest picie płynów, nie tylko w czasie upałów.

Woda to podstawowy składnik organizmu, regulujący wiele procesów niezbędnych do życia. Odgrywa istotną rolę w przyjmowaniu pokarmu i jego trawieniu. Dzięki wodzie możliwa jest także skuteczna regulacja temperatury ciała. Spożycie odpowiedniej ilości płynów (głównie wody) jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania człowieka.

Problem zbyt małego spożycia płynów występuje dość powszechnie w grupie seniorów. Wynika on przede wszystkim ze zmniejszenia odczucia pragnienia. Senior nie odczuwa go w konsekwencji zmian zachodzących w wyniku starzenia się organizmu, na skutek którego wysyłanie i odbieranie sygnałów informujących o zbyt małej ilości płynów w organizmie zachodzi znacznie mniej efektywnie. Ponadto, warto pamiętać o tym, że ilość wody w organizmie człowieka maleje wraz z wiekiem – u mężczyzn w wieku podeszłym spada z 60% do ok. 52%, zaś u seniorek spada aż do 46%.

Średnie zapotrzebowanie na wodę w przypadku seniorów bez poważnych problemów zdrowotnych wynosi dziennie około 30-35/40ml na każdy kilogram masy ciała. Przykładowo, senior o masie ciała 70kg powinien w ciągu dnia przyjąć około 2450ml wody, czyli prawie 10 szklanek. Oczywiście, rekomendowana ilość dotyczy zarówno wody pozyskanej z płynów, jak i z jedzenia – mówi Katarzyna Nowak, dietetyczka programu „Danie Wspólnych Chwil” Fundacji Biedronki, w którym 750 Kół Gospodyń Wiejskich organizuje wspólnotowe posiłki dla samotnych seniorów z terenów wiejskich.

Wodę należy pić regularnie przez cały dzień, dozując ją sobie małymi łykami. Najlepiej, by była niegazowana. Należy unikać długich przerw w przyjmowaniu płynów, ponieważ sprzyjają odwodnieniu. Pamiętajmy, że smak wody można urozmaicić dodając do niej cząstki owoców – pomarańczy, cytryny, truskawek, arbuza, czy melona. Natomiast dodatek mięty (można ją wcześniej zaparzyć), czy ogórka sprawi, że woda będzie bardziej orzeźwiająca i lepiej ugasi pragnienie zwłaszcza w upalne dni.

Pamiętajmy – woda to podstawa!

Jak kontrolować ilość wypijanej wody?

Aby zadbać o równomierne nawodnienie przez cały dzień można zaznaczyć na 1,5 – litrowej butelce (z wodą) godziny, przed upływem których, woda powinna osiągnąć określony poziom. Im późniejsza pora, tym niższy poziom wody w butelce. Przed końcem dnia 1,5- litrowa butelka powinna pozostać pusta. Im więcej zaznaczonych punktów, tym lepsza kontrola stanu nawodnienia w ciągu całego dnia.

Seniorze, pamiętaj o piciu wody! Cykl Fundacji Biedronki – Dobrze długo żyć

Pamiętajmy, że zmiana stylu życia nie zawsze wymaga ogromnych poświęceń – czasem wystarczą drobne rzeczy, takie jak dobre nawodnienie organizmu, by lepiej zadbać o swoje zdrowie.

Katarzyna Nowak, dietetyczka programu Fundacji Biedronki „Danie Wspólnych Chwil”.

*Fundacja Biedronki działa od 2020 roku na rzecz osób starszych.

Artykuł sponsorowany (hd)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy