Nowy numer 17/2024 Archiwum

Naukowcy badają hebrajskie manuskrypty z Watykanu

Watykan udostępnił naukowcom hebrajskie manuskrypty ze swoich archiwów. Z historycznymi dokumentami Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej mogli zapoznać się w grudniu ubiegłego roku przedstawiciele Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego Marshalla T. Meyera, poinformowały obie strony 18 lipca. W bibliotece przechowywane są setki hebrajskich rękopisów, „bezcennych świadectw kulturowego i religijnego dziedzictwa narodu żydowskiego”.

Manuskrypty obejmują zwoje Tory, teksty biblijne, literaturę rabiniczną, filozofię hebrajską, księgi liturgiczne, wiersze oraz teksty naukowe i kabalistyczne. Większość dokumentów pochodzi z XII-XV wieku; mniejsza część z IX-XI wieku. Okresy te obejmują krucjaty, inkwizycję i wypędzenie Żydów z Hiszpanii. Ze względu na oryginalność źródeł, jest to jeden z najważniejszych zbiorów na świecie.

Począwszy od 19 lipca pisma studiują naukowcy z różnych krajów i różnych religii. Następnie rozpocznie się tygodniowy program edukacyjny Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej we współpracy z Latynoamerykańskim Seminarium Rabinicznym.

Początki Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego sięgają 1819 roku, kiedy to intelektualiści w Berlinie założyli Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Nauki Żydowskiej (Verein für Cultur und Wissenschaft der Juden). Jednym z jego członków był poeta Heinrich Heine. Seminarium w Argentynie założył w 1962 roku rabin Marshall T. Meyer po tym, jak podczas pierwszej i drugiej wojny światowej żydowscy uczeni wyemigrowali do Ameryki Łacińskiej. Dziś jest to jeden z najważniejszych żydowskich instytutów edukacyjnych w Ameryce Łacińskiej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze