Nowy numer 17/2024 Archiwum

Potpourri – stara sztuka komponowania zapachów z kwiatów, liści, przypraw i korzeni

Potpourri to stara sztuka komponowania zapachów z kwiatów, liści, przypraw, skórek cytrusowych i korzeni. Jak stworzyć i wykorzystać w domu aromatyczną mieszankę?

Potpourri to francuskie słowo oznaczające mieszankę. Jest nieco zapomnianym sposobem wprowadzania do pomieszczeń naturalnego aromatu roślin. W przeszłości zwracano uwagę na komponowanie mieszanek tak, aby zachwycały nie tylko zapachem, ale i wizualnie stanowiły oryginalne dekoracje. Jego historia sięga aż starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. W Egipcie mieszanki ziołowe stosowano przy religijnych rytuałach, umieszczano je też w grobowcach. W Grecji i Rzymie natomiast potpourri używano do aromatyzowania pomieszczeń i oczyszczania powietrza z nieprzyjemnych zapachów. W okresie renesansu wymyślne mieszanki stanowiły o zamożności domów – układano je w naczyniach i eksponowano niemal jak dzieła sztuki. Było też popularnym wówczas prezentem. Aż do rewolucji przemysłowej wykorzystywano mieszanki także do ochrony przed nieprzyjemnymi zapachami i insektami w domu. Dopiero wprowadzenie syntetycznych zapachów spowodowało, że potpourri stopniowo popadło w zapomnienie. Dzisiaj coraz częściej wskazuje się na szkodliwy wpływ na zdrowie używanych w domu syntetycznych odświeżaczy, kadzideł, pastylek zapachowych i silnie pachnących środków czystości. Potpourri jest naturalną alternatywą, z której możemy skorzystać, komponując własne, unikatowe aromaty.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek