Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kwitnące róże – jak wykorzystać płatki i owoce róż w kuchni i pielęgnacji?

Kwitną od lata do późnej jesieni. W ogrodzie zachwycają nie tylko wyglądem, ale i zapachem. Sporo odmian można wykorzystywać w kuchni i pielęgnacji skóry.

Najbardziej popularną różą występującą na naszych terenach jest dzika róża pachnąca, której owoce i płatki mają wszechstronne zastosowanie. Wśród odmian jadalnych o silnym aromacie wymienić można Karpatię, Petite de Hollande, Mme Boll, róże stulistne (np. Fantin Lautour), różę damasceńską, Hansę czy różę burbońską. Przy czym największe owoce rodzą Karpatia i Hansa. Tę ostatnią można sadzić na ubogich glebowo stanowiskach, skarpach i w zieleni miejskiej. Wykorzystywana jest także na formowanie żywopłotów przydomowych. Obydwie odmiany są dość wytrzymałe na choroby i przymrozki. Są krzewami ozdobnymi, od dawna cenionymi ze względu na imponujące, zróżnicowane w kształcie kwiaty. W Polsce i za granicą można odwiedzać rosaria, w których zebrane są najcenniejsze i najbardziej dekoracyjne odmiany. Jedno z największych rosariów w Europie znajduje się w Niemczech, w miejscowości Sangerhausen. W Polsce różane ogrody można podziwiać m.in. w Chorzowie, Bydgoszczy, Lublinie, Poznaniu, Warszawie-Powsinie i we Wrocławiu. Róże poza swoją urodą i zapachem zachwycać też mogą smakiem i właściwościami cennymi dla naszego zdrowia. •

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek