Nowy numer 09/2024 Archiwum

Wiemy, gdzie ta keja. Przy Śniardwach – „mazurskim morzu”

Na zadawane nieustannie na pokładach pytanie: „Gdzie ta keja?” odpowiadam: przy „mazurskim morzu”. Przynajmniej tego wieczoru.

Od lat w naszym wakacyjnym cyklu próbujemy ugryźć Polskę. Raz przedstawialiśmy ją od kuchni (wiadomo, przez żołądek do serca), innym razem sprawdzaliśmy prawdziwość powiedzenia Józefa Piłsudskiego, że jest jak obwarzanek, i wędrowaliśmy po jej kresach.  Tym razem zabierzemy Was w fascynującą podróż po tym, co jest w niej „naj”. Rozpoczynamy od eskapady nad „mazurskie morze”. Zabierzemy Was również między innymi do latarni morskiej wysuniętej najdalej na północ naszego kraju, do najstarszego działającego zakładu produkcyjnego, na naszą zieloną depresję i...  Będzie w czym wybierać. Komu w drogę...

Konie na betonie. Naprawdę! Kierunek: Instytut Badawczy w Popielnie. Choć to połowa czerwca, a z nieba leje się żar, na drogach ukrytych w cieniu charakterystycznych dla Mazur szpalerów drzew pustki. Na szosie baraszkują jedynie dwa koniki polskie. Podbiegają do nas, bezskutecznie próbując wysępić jakieś smakołyki. Są jedyną rodzimą, pierwotną rasą koni wywodzącą się bezpośrednio od dzikich tarpanów, które do końca XVIII w., a na niektórych terenach nawet do początku XIX w., biegały na obszarach dawnej Polski, Litwy i Prus.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza