Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ciepły dom – Ciepły Kościół. Zorganizowany przy parafiach program termomodernizacji domów

Ekologia daje olbrzymie możliwości okazania miłosierdzia. W tej sferze wielu potrzebuje pomocy, której zakres leży w możliwościach zwykłych ludzi.

Pani Iwonka jest osobą niepełnosprawną, utrzymuje się z renty. Mieszka sama w starej kamienicy w Łodzi, niewielkie mieszkanie ogrzewa piecem węglowym. Małym, nieefektywnym, uciążliwym w obsłudze, zanieczyszczającym powietrze i wywołującym stres z powodu konieczności zdobycia opału, którego ceny rosną. W rozwiązaniu tego problemu postanowiła jej pomóc Joanna Zatylna, asystent rodziny. Gminne ustawy antysmogowe przewidują środki na walkę z tym zjawiskiem. W ich ramach można wymienić piec węglowy – czyli popularną kozę – na bardziej ekologiczne źródło ciepła, które nie generuje smogu. Okazało się, że pani Iwonka może skorzystać z tego funduszu, barierą były dla niej kwestie biurokratyczne. Ich załatwienie wzięła na siebie pani Joanna, która sprawnie porusza się w gąszczu przepisów i w środowisku urzędniczym. Udało się pozyskać dziewięć tysięcy złotych dotacji, jeden tysiąc wyłożyła pani Iwonka. 10 tys. zł to koszt bardzo nowoczesnej pompy ciepła, rodzaju klimatyzatora z funkcją grzania, która zastąpi kopciucha. Mimo że nowe urządzenie jest zasilane prądem, znacznie zmniejszyły się koszty ogrzewania mieszkania, a przede wszystkim wzrósł komfort życia. Można powiedzieć, że niewiele było trzeba, aby stworzyć niepełnosprawnej osobie godniejsze warunki egzystencji, ale właśnie takich gestów miłosierdzia, które przecież może okazać większość z nas, potrzebują osoby żyjące w różnego rodzaju ubóstwie, także „ubóstwie energetycznym”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego