Nowy numer 18/2024 Archiwum

Kim są nadzwyczajne szafarki Komunii Świętej?

Ustanowienie szafarek wywołało falę komentarzy, również tych skrajnych o „rychłym upadku Kościoła” czy „wyświęcaniu kobiet na księży”. Jak jest naprawdę?

Pod koniec maja abp Grzegorz Ryś ustanowił w swojej archidiecezji 72 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., a wśród nich dziewięć kobiet: sześć sióstr zakonnych i trzy panie świeckie. Na początku czerwca dołączyła do nich kolejna szafarka. Kandydaci przygotowywali się do posługi przez pół roku. Zdobywali wiedzę z Pisma Świętego, liturgii, teologii pastoralnej oraz psychologii. Modlili się, rozeznawali. Każdy z szafarzy będzie mógł wykonywać swoją posługę przez rok, a jeśli zajdzie taka potrzeba, posługa może być przedłużana. Ustanowienie szafarek wywołało falę komentarzy, również tych skrajnych, o „rychłym upadku Kościoła” czy „wyświęcaniu kobiet na księży”. Media pisały też o... rewolucji w Kościele. Jak jest naprawdę? I kim są kobiety, które jako pierwsze w Polsce, w sposób formalny i publiczny, zostały nadzwyczajnymi szafarkami Komunii św.?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej