Nowy numer 39/2023 Archiwum

Rząd zajmie się w piątek projektem o bezpłatnych lekach dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, którzy ukończyli 65 lat

Rząd zajmie się w piątek projektem o bezpłatnych lekach dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, którzy ukończyli 65 lat - wynika z informacji zamieszczonej na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Bezpłatne leki dla seniorów powyżej 75 lat wprowadzono we wrześniu 2016 roku.

W połowie maja br. prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" zapowiedział, że wprowadzone zostaną bezpłatne leki dla osób 65+ oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu informację na temat projektu w tej sprawie zamieszczono 1 czerwca.

Regulacja ma na celu rozszerzenie kręgu osób, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Po zmianie uprawnienie to będzie przysługiwało świadczeniobiorcom do ukończenia 18. roku życia oraz po ukończeniu 65 lat.

W przypadku osób po ukończeniu 65. roku życia zapotrzebowanie na leki, wynikające z naturalnych procesów starzenia się, jest - jak wskazano - zdecydowanie większe niż w przypadku pozostałych grup świadczeniobiorców. Podniesione też, że osoby te zasadniczo zakończyły już aktywność zawodową, więc związane z leczeniem wydatki stanowią poważne obciążenie dla ich domowego budżetu. Podobnie jest, jak stwierdzono, w przypadku osób niepełnoletnich pozostających na utrzymaniu swych opiekunów faktycznych albo przedstawicieli ustawowych, co również powoduje duży poziom obciążenia finansowego.

Konkretny wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych minister zdrowia będzie ogłaszał w obwieszeniu. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast