Nowy numer 17/2024 Archiwum

Święto książki religijnej

Nuncjusz apostolski, arcybiskup Celestino Migliore otworzył XVII Targi Wydawców Katolickich. Prezentuje się na nich ponad 140 oficyn, w tym goście z Hiszpanii, Czech, Niemiec i Finlandii.

Tematem przewodnim odbywających się na Zamku Królewskim w Warszawie Targów jest „Błogosławiony Jan Paweł II – Osoba – Życie – Działalność – Świadectwo”.

Otwierając Targi, abp Migliore podkreślił, że żyjemy w czasie, kiedy nawiązanie do Jana Pawła II we wszystkich wystąpieniach publicznych jest niemal obowiązkowe. „Nie znaczy to jednak, że temat został wyczerpany, co potwierdzają XVII Targi Wydawców Katolickich” – powiedział.

Hierarcha stwierdził, że ludzka, kulturalna i duchowa wielkość papieża Jana Pawła II w dużej mierze płynęła z jego zamiłowania do lektury, a jednocześnie stała się inspiracją do powstania wielkich, głębokich i konstruktywnych dzieł.

Nuncjusz podkreślił, że „sukcesem tych Targów jest ich wkład w ludzka i duchową formację wielu mężczyzn i kobiet w tym kraju, którzy są spragnieni słów prawdziwych, konstruktywnych, inspirujących i ukazujących sens życia”.

Obecny na uroczystości kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę na skalę rozwoju wydawnictw katolickich w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat. Jak wspominał, gdy 17 lat temu inicjowano Targi, uczestniczyło w nich zaledwie kilku wystawców. „To była pozostałość po tamtym okresie. Bogu dzięki, że w tej dziedzinie udało się w Polsce tak wiele nadrobić” – stwierdził metropolita warszawski.

Nawiązując do tematyki tegorocznych targów kardynał przypomniał, że w ostatnich latach inspiracją do działań dla wielu wydawnictw były publikacje dokumentów papieskich. Wyraził przy tym nadzieję, że tego typu inspiracją będzie także beatyfikacja Jana Pawła II.

„Oby to była dla autorów inspiracja do przybliżania osoby i dzieła Jana Pawła II, dla wydawnictw okazja do popularyzacji tej literatury a dla wszystkich czytelników sposób na zbliżenie się do tego, co jako testament i dziedzictwo Kościołowi, światu, Polsce pozostawił papież Jan Paweł II” – powiedział kard. Nycz.

W tegorocznej edycji targów bierze udział ponad 140 oficyn z całej Polski, a także wystawcy z Czech, Niemiec i Finlandii. Gościem honorowym jest hiszpański koncern medialny EDEBE.

W trakcie trzydniowej imprezy zaplanowano dziesiątki spotkań autorskich, promocji książek i dyskusji. W spotkaniach z czytelnikami udział wezmą m.in. o. Jacek Salij, dr Wanda Półtawska, ks. prof. Marek Starowieyski. Odbywać się one będą w miejscach położonych w pobliżu Arkad Kubickiego: w Domu Literatury, w Domu Polonii, w Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Klubie Księgarza.

Ofertę książkową wzbogaci emisja filmów, m.in. cykl „Wielcy Świadkowie wiary”. W sali kinowej Zamku Królewskiego pokazywane będą filmy o wielkich Polakach, m.in. o prymasach – Wyszyńskim i Hlondzie, siostrze Faustynie, o. Kolbe i ks. Popiełuszce oraz przyjaciółce Karola Wojtyły – dr. Wandzie Półtawskiej.

« 1 »

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny