GN 40/2023 Otwarte Archiwum

Urugwaj: Największa od lat susza; wody w stolicy wystarczy na 20 dni

Urugwaj znalazł się w sytuacji krytycznej z powodu suszy - poinformowały w czwartek służby meteorologiczne tego kraju. Oszacowały, że bez opadów deszczu rezerwy wody wystarczą w stolicy kraju, Montevideo, na zaledwie 20 dni.

Cytujące ekspertów urugwajskie media nazywają fenomen "historyczną suszą", wskazując na szybko rosnący poziom zasolenia wody w sieci wodociągowej w tym liczącym niespełna 3,5 mln obywateli kraju Ameryki Południowej.

Dziennik "El Pais" wskazuje, że do "krytycznie niskiego poziomu" wody w Urugwaju doprowadziła nasilająca się od 2020 r. susza.

Gazeta "La Diaria" odnotowuje z kolei, że już 62 proc. zakładów w Urugwaju zgłasza problemy związane z niedoborami wody oraz z jej wysokim poziomem zasolenia, mającymi wpływ na spadek produktywności.

Odnotowuje, że w czwartek władze Montevideo wydały alert związany z "bardzo krytyczną sytuacją" w stolicy i na jej przedmieściach związaną z niedoborem wody. Powołując się na dane służb meteorologicznych sprecyzowały one, że wody w stołecznej aglomeracji wystarczy zaledwie na 20 dni.

Urugwajskie media odnotowują, że w sklepach w całym kraju jednym z najczęściej nabywanych produktów stała się woda w dużych opakowaniach.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast