Nowy numer 38/2023 Archiwum

„Wniebowstąpienie Pańskie” na płótnie Paolo Caliariego

Wniebowstąpienie Pańskie widzimy tu z perspektywy apostołów zadzierających głowy do góry. Chrystus podąża do nieba wypełnionego aniołami. Rzeczywistość niebiańska otwiera się na Jego przyjęcie, spychając na boki ziemskie chmury.

„Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce, błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba” – czytamy w Ewangelii według św. Łukasza (24,50-51). Chwila wydaje się więc radosna i uroczysta, ale obraz włoskiego artysty odtwarza raczej jej dramatyzm. Zaskoczeni uczniowie są przestraszeni niezwykłym wydarzeniem. Skrót perspektywiczny zastosowany przez Veronesego jeszcze pogłębia to wrażenie. Z nieba wychyla się w kierunku apostołów gestykulujący anioł. Artysta nawiązuje w ten sposób do pierwszego rozdziału Dziejów Apostolskich, w którym czytamy: „Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: »Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba«” (Dz 1,10-11).

Dwaj spośród apostołów trzymają w rękach księgi. To znak ich gotowości na wypełnienie ostatniego polecenia Zbawiciela. „(…) gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi” (Dz 1,8) – powiedział. Ci z uczniów, którzy byli ewangelistami, w swoich księgach zapiszą to, co widzieli od chwili, w której zostali przez Niego powołani, aż do Jego wniebowstąpienia.

Paolo Caliari (1528–1588) był jednym z najwybitniejszych malarzy w szesnastowiecznej Wenecji. Pochodził z Werony, dlatego nazywano go Veronese.

Leszek Śliwa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Quantcast