Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Niewidzialna armia

Każdego miesiąca odwiedzam kilka takich wspólnot. Wyrastają, jak grzyby po deszczu. Są zaczynem, nadają smak. Zawstydzają mnie wytrwałością, przylgnięciem do Biblii i życiem stylem Królestwa.

To Kościół, którego nie widać w na pierwszych stronach gazet i w tytułach popularnych portali. I często jest to świadomy wybór ewangelicznego zajmowania ostatnich miejsc. Każdego miesiąca odwiedzam kilka takich wspólnot. Modlą się, „czynią uczniów”, błogosławią, formują w małych grupach, gromadzą wokół Stołu Pańskiego, organizują setki ewangelizacyjnych kursów i spotkań dla ubogich.

Przypominają mi pewną drapieżną, punkową piosenkę. „My jesteśmy ziarna, rozrzucone ziarna, my jesteśmy armia, niewidzialna armia” – wołał Tomek Budzyński (do dziś pamiętam ciary, jakie towarzyszyły mi podczas pierwszych koncertów kapeli). 

W niektórych wspólnotach formuje się kilkadziesiąt, w innych kilkaset osób. Zdumiewają mnie (i często zawstydzają) swą wytrwałością, czasem, jaki spędzają każdego dnia pochyleni nad Biblią (część w swym „Przymierzu” deklaruje godzinę takiej modlitwy), hojnością i życiem stylem Królestwa.

Wyrastają, jak grzyby po deszczu. Są zaczynem, nadają smak. 

Gdzieś na wysokości Zawiercia w rozpędzonym ekspresie Katowice-Warszawa Centralna Pierre’a-Marie Delfieux, założyciel Wspólnot Jerozolimskich rzucił: „Nadszedł czas małych żywych wspólnot. Drożdże w cieście są też małe, a Jezus zapewnił, że taki zaczyn wystarczy, by wyrosło ciasto. Widzę tylko jeden problem: zaczyn musi być prawdziwy”.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza