Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rachunek sumienia dla kierowcy i pieszego

Kierowcy niemal nagminnie przekraczają dozwolone prędkości, za to piesi poruszają się jezdnią w sposób wygodny dla siebie, niejednokrotnie przebiegają na czerwonym świetle. Przypadająca 3 kwietnia Niedziela Modlitw za kierowców i wszystkich poruszających się po naszych drogach to okazja do rachunku sumienia i dla kierowców, i dla pieszych.

Zaniepokojenie budzi wzrost śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych w pierwszych dwóch miesiącach 2011 roku. Zginęło 189 osób – o 56,1% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Policja przestrzega: Prędkość naprawdę zabija! – Już przy prędkości 40 km na godzinę potrącenie pieszego może skończyć się jego śmiercią. Przy dużych prędkościach, rzędu 100 km/h, w czasie jednej tylko sekundy pojazd przebywa drogę długości około 30 m. Ta jedna sekunda może decydować o ludzkim życiu. Powinni pamiętać o tym kierowcy, którzy lubią szybką jazdę – podkreśla insp. Marek Fidos z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Ale piesi nie są bez winy. Stąd apel policji: „Nie ryzykuj! Nie przechodź (przebiegaj) na czerwonym świetle”. W miastach takie zachowania pieszych zalicza się do głównych przyczyn wypadków z ich udziałem.

W 2010 roku odnotowano 11 286 wypadków z udziałem osób pieszych, jest to 29% ogółu zdarzeń drogowych. Zginęło 1245 pieszych, a zostało rannych 10 826 osób.

W tym roku Biskupi Śląscy w odezwie do kierowców przypomnieli, że „każde świadome przekroczenie przepisów ruchu drogowego, a więc narażanie na niebezpieczeństwo życia własnego lub innych ludzi jest grzechem przeciwko piątemu przykazaniu Bożemu – nie zabijaj. Krajowy duszpasterz kierowców ks. dr Marian Midura zwraca uwagę, że w roli kierowców wielu z nas zachowuje się jak poganie. – Wieszamy w samochodach różańce, wozimy wizerunki świętych, przyklejamy na karoserie znak pierwszych chrześcijan – rybę, a jednocześnie nie szanujemy bliźnich – innych użytkowników dróg, jesteśmy egoistami, klniemy, wykonujemy obraźliwe gesty, lekceważymy przepisy ruchu. Takie zachowania to grzech, z którego katolik powinien się spowiadać i zdecydowanie dążyć do poprawy – podkreśla.

– Mimo nieustannych apeli o bezpieczeństwo na drogach, wciąż tak wielu ludzi traci życie w wypadkach drogowych, wciąż tak wielu pozostaje rannych, wciąż tak wielu nietrzeźwych kierowców – ubolewa ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. – Największym grzechem w tym momencie byłoby jednak ulec zniechęceniu i zaniedbać dalszych działań w tym zakresie – dodaje. A że wspólne działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa przynosi owoce, przekonuje insp. Robert Zalewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Celem realizowanego od 2004 r. projektu „Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT Warmińsko-Mazurski” jest zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych o 50% do 2012 r. Działania instytucji państwowych i samorządowych, policji, duszpasterzy, znanych osób z tego terenu przyczyniły się do tego, że w ciągu siedmiu lat realizacji programu ilość ofiar wypadków na drogach spadła o 46,8%. Według prognoz, do 2012 roku będzie to zaś 56,3%, a więc o 6,3% więcej niż zakładano w 2004 r.

Ks. Kraśnicki podkreśla, że człowiek wierzący obok działania stawia modlitwę. MIVA Polska przygotowała na cały rok intencje modlitw, m.in. o ostrożną jazdę, zwłaszcza młodych kierowców (maj), bezpieczne powroty z urlopów i wakacji (lipiec) czy za rodziców, by dawali dzieciom przykład bezpiecznego poruszania się po drogach (wrzesień). W intencjach tych modlą się m.in. misjonarze polscy na całym świecie, szczególnie w pierwsze soboty miesiąca.

Wraz z polskimi kierowcami tradycyjnie misjonarze będą się modlić na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców. To forma modlitewnego podziękowania za akcję „1 grosz za każdy bezpiecznie przejechany kilometr”. Dzięki wsparciu polskich kierowców MIVA Polska mogła przekazać misjonarzom w 2010 r. 35 samochodów, 24 rowerów, 6 motocykli, 2 ambulanse i 1 bus (za łączną kwotę 236 500 euro).

X Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców odbędzie się 14 maja pod hasłem „Janie Pawle II – wzorze świętości – prowadź nas bezpiecznie po wszystkich drogach”. Krajowy duszpasterz kierowców przypomina, że Papież w trakcie pontyfikatu przebył ponad 1,6 mln kilometrów – to tak jakby 40 razy okrążył świat i czterokrotnie pokonał odległość między Ziemią a Księżycem. – Niech nasze poruszanie się po drogach stanie się wyrazem hołdu, składanego przez polskich kierowców polskiemu Papieżowi, który tak często był w drodze – apeluje ks. Midura.

W kalendarium duszpasterstwa kierowców na rok 2010 znajdują się także: XII Tydzień św. Krzysztofa (18-25 lipca) i Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy (25 lipca), a także Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (20 listopada).

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy