Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Świadczyć o obecności Boga w świecie

W Jerozolimie odbyło się w dniach 29-31 marca 10. spotkanie delegacji głównego rabinatu Izraela i watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. „Wspólne stanowisko”, ogłoszone na zakończenie obrad, zwraca uwagę, że religie i przywódcy religijni mają do odegrania „rolę krytyczną” wobec wyzwań, przed którymi stoją zsekularyzowane społeczeństwa.

Szybki postęp technologiczny, „galopujący konsumpcjonizm” oraz nihilistyczna ideologia, wraz z „przesadnym skupieniem się na jednostce” kosztem dobra wspólnego doprowadziły bowiem do kryzysu moralnego. Minione stulecie obok „korzyści emancypacji” było świadkiem „niespotykanej przemocy i barbarzyństwa”. – Nasz współczesny świat jest zasadniczo pozbawiony zmysłu przynależności, sensu i celu – diagnozują przedstawiciele judaizmu i katolicyzmu.

W tej sytuacji religie i ich przywódcy powinni nieść nadzieję i zapewnić moralne przewodnictwo, „będące pochodną Bożej obecności i Bożego obrazu w każdej istocie ludzkiej”. Dlatego judaizm i katolicyzm wskazują na znaczenie modlitwy, będącej wyrazem świadomości Bożej obecności, jak też sposobem pobudzania tej świadomości i wynikających z niej imperatywów moralnych. Zasadniczej inspiracji i ukierunkowania życiowego obie tradycje religijne upatrują w słowie Bożym, zawartym w Piśmie Świętym, zaś wzorem pełnienia takiej roli jest dla przywódców religijnych postać Mojżesza.

„Wspólne stanowisko” podkreśla też odpowiedzialność ludzi wierzących za dawanie świadectwa o Bożej obecności w świecie, co wymaga uznania błędów w tej dziedzinie, popełnionych w przeszłości. Świadectwo to trzeba dawać na polu edukacji, ze szczególnym skupieniem uwagi na młodzieży i „skutecznym zaangażowaniu mediów”, a także poprzez działalność charytatywną oraz „religijne zaangażowanie” na rzecz sprawiedliwości i pokoju.

Jednocześnie autorzy oświadczenia przyznają, że „współczesne społeczeństwo świeckie niesie ze sobą wiele korzyści”. Jeśli bowiem świeckość jest rozumiana ogólnie jako „szerokie zaangażowanie społeczeństwa”, religia może w takim społeczeństwie rozkwitać. Nawet wspomniane wcześniej skupienie na jednostce doprowadziło do wyczulenia na człowieka - podmiot prawa cywilnego. Wszystko to jednak musi być zakorzenione w „strukturze antropologicznej i duchowej”, która bierze pod uwagę dobro wspólne, znajdujące swój wyraz w „religijnych podstawach zobowiązań moralnych”. Społeczne uznanie takich zobowiązań służy umocnieniu i poszanowaniu praw człowieka – przekonują uczestnicy spotkania w Jerozolimie.

Wyrażają oni także nadzieję, że „nierozstrzygnięte dotychczas problemy w negocjacjach między Stolicą Apostolską i Państwem Izrael znajdą rozwiązanie i szybko dojdzie do ratyfikacji dwustronnych porozumień z korzyścią dla obu wspólnot”.

Ponadto delegacja katolicka potwierdziła „historyczne nauczanie Soboru Watykańskiego II” z nr. 4 deklaracji „No astra aetate”, dotyczące trwałości przymierza Boga z narodem izraelskim oraz przypomniała modlitwę Benedykta XVI .

Delegacji żydowskiej przewodniczył rabin Shear Jaszuw Cohen, zaś katolickiej – kard. Jorge María Mejía.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama