Nowy numer 44/2020 Archiwum

Rybnik: 90. rocznica urodzin ks. Franciszka Blachnickiego

„Ks. Franciszek Blachnicki może być patronem nowej ewangelizacji” – powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń w czasie Mszy św. odprawionej w 23 marca br. wieczorem w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku z okazji 90. rocznicy urodzin Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W tej świątyni ks. Blachnicki został ochrzczony.

„Chcieć być wielkim, to znaczy chcieć być kimś, znaleźć swoje miejsce w Bożym planie” – mówił metropolita katowicki, nawiązując do czytań mszalnych. Dodał, że dzisiaj bycie sługą wydaje się wielu nie do pojęcia i podkreślił, że  biblijny obraz Chrystusa Sługi znajduje się w centrum duchowości założonego przez ks. Blachnickiego Ruchu Światło-Życie i określa jego ideał formacyjny. Przypomniał też, że Jan Paweł II nazwał ks. Blachnickiego „gwałtownikiem Królestwa Bożego”.

Abp Zimoń stwierdził, że nowa ewangelizacja, na którą dziś kładzie się w Kościele duży nacisk, realizowana była już w ruchu oazowym, zainicjowanym przez ks. Blachnickiego. Zaakcentował, że chodzi w niej szczególnie o odwagę głoszenia Ewangelii w porę i nie w porę, a także o odwagę realizowania jej w tym świecie. „Służba, umieranie i powstanie do nowego życia, zaparcie się siebie, wzięcie krzyża, jaki nam Bóg przeznaczył” – wymieniał metropolita katowicki istotne elementy życia człowieka chcącego się zaangażować w nową ewangelizację. Stwierdził też, że najważniejsze zadanie katolików w dzisiaj to wychowanie do dojrzałej wiary, takiej, jaką miał ks. Blachnicki. Wiary wyrażającej się w postawie służebnej „Trzeba dawać siebie, a nie tylko brać” – powiedział abp Zimoń.

Podziękował ks. Adamowi Wodarczykowi, moderatorowi krajowemu Ruchu Światło-Życie i postulatorowi procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego za przygotowanie positio.

Przed Mszą w  Zespole Szkół Wyższych w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13  - miejscu urodzenia ks. Franciszka Blachnickiego - odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą jego pamięci.

Obchody 90. rocznicy urodzin ks. Blachnickiego zaplanowano na dwa dni. Pierwsza część obchodów miała miejsce w Rybniku, drugą zaplanowano w Tarnowskich Górach.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama