Nowy numer 22/2023 Archiwum

USA chcą trybunału do osądzenia agresji Rosji przeciwko Ukrainie

Stany Zjednoczone popierają utworzenie specjalnego trybunału do osądzenia agresji Rosji przeciwko Ukrainie - oświadczyła ambasador Beth Van Schaack, przedstawicielka Departamentu Stanu USA ds. globalnego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, cytowana w środę przez agencję AFP. Zauważyła, że trybunał taki mógłby powstać nawet w ramach systemu sądownictwa Ukrainy.

"Stany Zjednoczone doszły do wniosku, że najbardziej skutecznym sposobem zapewnienia odpowiedzialności za zbrodnie agresji jest utworzenie międzynarodowego trybunału w ramach systemu sądownictwa Ukrainy" - powiedziała Van Schaack występując na Uniwersytecie Katolickim w Waszyngtonie.

Przeczytaj:  Kijów apeluje do Rosjan, by nie adoptowali "skradzionych" ukraińskich dzieci

Jak dodała ambasador, Waszyngton liczy na "znaczące międzynarodowe wsparcie, w tym ze strony europejskich partnerów" i jest zdania, że najlepszą lokalizacją dla takiego trybunału byłoby państwo trzecie na terenie Europy.

Kijów od dawna wzywał do utworzenia specjalnego sądu. Ideę powołania nadzwyczajnego trybunału popierają też Europejczycy - przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen mówiła o tym już w listopadzie ubiegłego roku, a Niemcy zaproponowały w styczniu "nowy format" sądu, który mógłby "wywodzić swoją jurysdykcję z ukraińskiego prawa karnego", ale mieć wsparcie międzynarodowych prokuratorów i sędziów oraz zagraniczne finansowanie.

Przeczytaj:  Prezydent Zełenski: nie możemy przegrać bitwy o Bachmut, żeby Putin nie poczuł krwi

Van Schaack zauważyła, że podobny trybunał mógłby zyskać szersze poparcie międzynarodowe i nie wymagałby uchwalenia rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

"Taki hybrydowy sąd zapewniłby przywództwo Ukrainy w dążeniu do określenia odpowiedzialności za zbrodnię agresji. USA są gotowe do współpracy (w tej sprawie) z Ukrainą i innymi krajami, oraz zapewnienia środków i wymiany informacji" - powiedziała ambasador.

Wcześniej Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) z siedzibą w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Władimira Putina za zbrodnię wojenną, jaką są deportacje ukraińskich dzieci do Rosji.

Czytaj też: Inwazja Rosji na Ukrainę. Relacjonujemy na bieżąco

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast