Nowy numer 21/2023 Archiwum

Wolni z wyboru: migrować lub pozostać we własnej ziemi

W niedzielę 24 września będzie obchodzony 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Tematem wystosowanego z tej okazji papieskiego orędzia będą słowa: „Wolni w wyborze, czy migrować, czy pozostać” – poinformowała Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Franciszek pragnie pobudzić do odnowionej refleksji nad prawem, które nie zostało jeszcze skodyfikowane na poziomie międzynarodowym: prawem do niemigrowania, czyli prawem do możliwości pozostania we własnej ziemi.

Przeczytaj: Bp Muskus do młodych: Nie bójcie się prosić o pomoc

Przymusowy charakter wielu obecnych ruchów migracyjnych skłania do dokładnego rozważenia przyczyn współczesnej migracji. Prawo do pozostania jest wcześniejsze, głębsze i szersze niż prawo do migracji. Obejmuje ono możliwość uczestniczenia w dobru wspólnym, prawo do godnego życia i dostęp do zrównoważonego rozwoju, wszystkie prawa, które powinny być skutecznie zagwarantowane w krajach pochodzenia poprzez rzeczywiste podejmowanie współodpowiedzialności przez społeczność międzynarodową.

Przeczytaj:  Niemcy: umorzono postępowanie przeciwko Benedyktowi XVI

Aby promować odpowiednie przygotowanie do obchodów tego dnia, Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka rozpocznie kampanię komunikacyjną, której celem będzie sprzyjanie pogłębionemu zrozumieniu tematu Orędzia poprzez pomoce multimedialne, materiały informacyjne i refleksje teologiczne.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast