Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Serial „Dom pod Dwoma Orłami” znalazł chyba godnego kontynuatora

Dobrze się stało, że TVP proponuje widzom seriale o tematyce historycznej, poruszające tematy do tej pory praktycznie nieobecne na małym ekranie, a nie tylko ciągnące się w nieskończoność telewizyjne telenowele obyczajowe. Takim pozytywnym przykładem wydaje się, przynajmniej po obejrzeniu pierwszego odcinka, „Polowanie na ćmy”, nowy serial TVP.

Znakomite powieści Wacława Holewińskiego, a  w tym przypadku jego cykl poświęcony rewolucji 1905 roku i jej konsekwencjom w Królestwie Polskim, stanowią znakomity materiał na filmowy scenariusz.  Błyskotliwie nakreślone sylwetki psychologiczne postaci, w tym wielu autentycznych, reprezentujących różne poglądy, pozwalają nam lepiej zrozumieć sens tego, co działo się w tym czasie na terenie zaboru.
Serial powstał na podstawie „Pogromu 1905”, pierwszej powieści cyklu. Akcja rozgrywa się w 1905 roku, kiedy w Warszawie wzmaga się działalność organizacji niepodległościowych i rewolucyjnych, z którymi nie mogą sobie poradzić władze obawiające się kolejnego powstania. Serial, a przynajmniej pierwszy odcinek, ze względu na wyraziste sceny przemocy przeznaczony jest raczej dla dojrzałego widza.

Polowanie na ćmy (1), reż. Michał Rogalski, wyk.: Sonia Mietielica, Marcin Sztabiński, Monika Krzywkowska, Daria Polunina, Przemysław Stippa, vod.tvp.pl

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy