Nowy numer 21/2023 Archiwum

Marszałek Witek: Jan Paweł II jest dla Polaków tym, co nas jednoczy i spaja

Jan Paweł II jest dla Polaków tym, co nas jednoczy i spaja; jest światłem wolności; kto próbuje ten płomień zgasić, spotka się z jasnym i twardym "nie" - podkreśliła w czwartek w orędziu telewizyjnym marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu w wieczornym orędziu mówiła, że święty Jan Paweł II był dla Polaków takim właśnie światłem wolności. Jak dodała, jego słowa "nie lękajcie się" pozwoliły, by zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze tej ziemi, naszej ziemi, Polski. "Zdjął kajdany kłamstwa, zła i zniewolenia. Odnowił ducha i dał siłę do walki" - stwierdziła.

"My, Polacy jesteśmy odważnym i mądrym narodem. Trwamy w naszej tysiącletniej historii nie z przypadku. To nasza wiara i wartości dały nam siłę, by mimo przeciwieństw losu, złych idei wytrwać we własnym państwie, we własnym narodzie, na własnej ziemi" - powiedziała Witek.

Zdaniem marszałek Sejmu, dzisiejszy świat próbuje podważać nasze fundamenty i wystawia je na próbę, odwraca pojęcia i buduje fałszywych bożków, czerpie ze złych kart historii.

Jak dodała, "bardzo mylą się ci, którzy uważają, że damy się zmanipulować".

"Jan Paweł II jest dla nas, dla Polaków tym, co nas jednoczy i spaja. Jest tym zasadniczym ogniwem - światłem wolności. Kto próbuje ten płomień zgasić, spotka się z jasnym i twardym +nie+" - podkreśliła marszałek.

Jak mówiła marszałek Witek, Polacy - niezależnie o tego, w co wierzą i jakie mają poglądy - mają wspólne insygnia tożsamości: orzeł biały, biało-czerwona flaga, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i portret Jana Pawła II. "W najsmutniejszych czasach, to te symbole trzymały nas przy życiu, trzymały nas razem, dawały nadzieję na wolną, niepodległą Polskę" - dodała.

"Dziś na podstawie spreparowanych komunistycznych donosów chce się nam jeden z tych symboli zabrać, wierząc że to nas podzieli. Służba Bezpieczeństwa próbowała zniszczyć Karola Wojtyłę, KGB próbowało go zabić. Nie udało się wtedy i nie uda się dziś" - powiedziała marszałek Sejmu.

Wskazała, że "jedna z zagranicznych stacji telewizyjnych działających w Polsce opublikowała materiał przypominający najgorsze lata komunistycznej propagandy wymierzonej w podstawy naszego kulturowego dziedzictwa".

"Jan Paweł II to nasza tożsamość, fundament i spoiwo. Komuniści to doskonale wiedzieli dlatego tak go niszczyli za życia. Dziś ich spadkobiercy robią to po jego śmierci. To wstyd stać z nimi po jednej stronie" - oświadczyła Witek.

Podkreśliła, że w czwartek Sejm "w geście sprzeciwu przeciwko tym haniebnym próbom niszczenia świętego Jana Pawła II" przyjął specjalną uchwałę. Podziękowała parlamentarzystom, którzy za nią głosowali i - jak oceniła - stanęli w ten sposób "po stronie dobra".

"Nie dajmy się podzielić. Niech żyje Polska i pamięć o wielkim Polaku, bohaterze naszej wolność świętym Janie Pawle II" - dodała Witek.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast