Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Ogólnopolskie Badanie Nałogów 2022. Od czego uzależnieni są Polacy?

O ile alkohol i nikotyna jako dwa najczęściej wymieniane przez Polki i Polaków uzależnienia nikogo nie dziwią, o tyle objadanie się jest czymś nowym i zaskakującym.

Projekt Ogólnopolskie Badanie Nałogów wdrożyło w życie dwóch naukowców – dr hab. Mateusz Gola i Maciej Skorko z Polskiej Akademii Nauk. Dzięki nim na bieżąco prowadzone są badania interdyscyplinarne, zapoczątkowane w 2018 roku. Jednym z efektów pracy naukowców jest inteligentna aplikacja mobilna nazwana Nałogometrem. To bezpłatne narzędzie, które wspiera osoby chcące zerwać z nałogiem lub będące w trakcie terapii. Ciągle doskonalona aplikacja potrafi przewidywać z 48-godzinnym wyprzedzeniem prawdopodobieństwo wystąpienia ryzykownych zachowań związanych z nałogiem. Pomaga też zrozumieć użytkownikom, co powoduje odczuwanie „głodu”. Pobrało ją już ponad 20 tys. osób. Jak mówi jeden z pomysłodawców projektu, Maciej Skorko: „Format nauki obywatelskiej, jaki wykorzystaliśmy w Ogólnopolskim Badaniu Nałogów, może być skuteczny jedynie przy masowym i bezinteresownym zaangażowaniu tysięcy ludzi. Potęga crowd sourcingu [pozyskiwania informacji od dużej grupy osób – przyp. red.] pozwoliła nam rozwiązać w krótkim czasie problemy badawcze, których rozwiązanie konwencjonalnymi metodami psychologii zajęłoby nam minimum 5–7 lat pracy. Kolektywny wysiłek blisko 40 tysięcy użytkowników dwóch edycji OBN to znakomity dowód na to, jak każdy z nas może przyczynić się do rozwoju nauki, która ma potencjał zmieniać na lepsze życie każdego z nas”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 10/2023 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek