Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dzień kobiet na Jasnej Górze w hołdzie bohaterkom - Polkom i Ukrainkom

Tegoroczne obchody święta kobiet na Jasnej Górze będą hołdem oddanym bohaterkom - Polkom w 160. rocznicę Powstania Styczniowego, oraz Ukrainkom, które mimo koszmaru wojny nie tracą nadziei - poinformowało biuro prasowe sanktuarium.

Obchody pod nazwą "Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast" są organizowane na Jasnej Górze od 16 lat z inicjatywy katolickiego stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Częstochowie. "Celem spotkania jest ukazanie piękna kobiecego powołania oraz roli niewiast w życiu rodziny i narodu" - informują organizatorzy.

Przeczytaj:  Rosja: Kobieta, która wpłaciła datek na armię ukraińską, zatrzymana za zdradę stanu

W tegorocznych obchodach 8 marca ma wziąć udział grupa kobiet - uchodźców z Ukrainy. Najważniejszym punktem spotkania będzie popołudniowa msza św. w Kaplicy Matki Bożej z wypowiedzianym po polsku i ukraińsku aktem zawierzenia.

Inwazję Rosji na Ukrainę relacjonujemy na bieżąco: RELACJA

Uroczystości będzie przewodniczył częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski, zaś podczas mszy zostanie użyty Kielich Życia i Przemiany, wyjęty specjalnie na tę okazję z jasnogórskiego skarbca. To dar polskich kobiet, złożony na Jasnej Górze 3 maja 1982 r. jako wotum dziękczynienia za 600-letnią opiekę Matki Bożej nad narodem, z prośbą o przemianę życia Polaków.

Po mszy zaplanowano spotkanie w Bastionie św. Barbary, gdzie znajduje się Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania i Golgota Wschodu - miejsce upamiętniające miliony Polaków - ofiary carskiej Rosji i sowieckiego totalitaryzmu. Przedstawiony będzie spektakl poetycko-muzyczny "Kobiety duszą Powstania Styczniowego".

Wieczorem w Sali Rycerskiej zostanie otwarta wystawa fotograficzna "Ukrainka", prezentująca ukraińskie kobiety w różnych rolach społecznych - matek, uchodźczyń, wolontariuszek, artystek, korespondentek, żołnierek. Patronat na wystawą objęła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Jak przypomina biuro prasowe Jasnej Góry, "Jasnogórska Maryja od wieków stanowi ważny punkt odniesienia dla kobiet, które w dowód wdzięczności za jej opiekę i wstawiennictwo pozostawiły tu liczne dary". Wśród nich są królewskie symbole: berło i jabłko, ofiarowane przez kobiety jako wotum wdzięczności za "zmartwychwstanie" Polski oraz Cud nad Wisłą 3 maja 1926 roku.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama