Nowy numer 22/2023 Archiwum

Jak się modlić? Lekcje od wschodnich Ojców Kościoła

Filokalia znaczy po grecku „umiłowanie piękna”. W tym wypadku chodzi o piękno modlitwy i zbiór najcenniejszych tekstów na jej temat, pochodzących od mistrzów duchowości od II do XV wieku.

Szkoła modlitwy na Wielki Post Przetłumaczył je i opracował ks. prof. Józef Naumowicz, wybitny patrolog i bizantynolog, znawca duchowości chrześcijańskiego Wschodu. Zebrał je w książce „Szkoła modlitwy wschodnich Ojców Kościoła. Filokalia”, która właśnie ukazała się w wydawnictwie Fronda. Można w niej znaleźć teksty najstarszych i najbardziej znanych ojców Kościoła, ojców pustyni wreszcie autorów bizantyńskich, od Klemensa Aleksandryjskiego aż do autorów z góry Athos. Są to przepiękne, głębokie medytacje o modlitwie w ogóle, ale też o jej specyficznej formie, którą jest modlitwa serca, zwana także Jezusową, nieustanną, wewnętrzną, czystą. To modlitwa, którą można odmawiać w każdych warunkach, ale która ma ogarnąć całego człowieka, jego umysł, działanie, całą jego osobowość – a wtedy prowadzi do żywej relacji z Bogiem. Przekonuje o tym na kartach tej książki choćby Maksym Wyznawca, który podkreśla, że „można stwierdzić, iż ktoś nieustannie się modli, kiedy z wielką czcią i miłością przylgnie do Boga, oraz gdy we wszystkim, co robi i co mu się przydarza, w Nim pokłada nadzieję”. Co ważne, teksty te przypominają, że nie trzeba szukać metod modlitwy, skupienia i medytacji w religiach hinduskich czy buddyjskich, gdyż mamy w tym zakresie własną chrześcijańską tradycję.

Antologia ta w zamyśle autora może posłużyć zarówno jako wprowadzenie do duchowości wczesnochrześcijańskiej i bizantyńskiej, jak i do praktyki modlitwy. „Najlepszą szkołą modlitwy bowiem jest sama modlitwa, ale pożyteczne są także pisma na jej temat, które tworzyli jej mistrzowie. Sama ich lektura nie tylko prowadzi do modlitwy, ale właściwie nią się staje” – pisze we wstępie ks. prof. Naumowicz. Z pewnością więc jest to doskonała lektura na Wielki Post.

Milena Kindziuk

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL

Quantcast