Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Szymborska bez retuszu

„Wiersze wszystkie” Wisławy Szymborskiej pozwalają uważnie prześledzić zawiłą poetycką drogę noblistki: od młodzieńczego szukania własnego głosu, przez socrealistyczną grafomanię, po wybitną dojrzałą twórczość.

W roku Wisławy Szymborskiej, ustanowionym przez Senat w stulecie urodzin noblistki, do rąk miłośników jej poezji trafi 22 lutego niezwykły prezent – „Wiersze wszystkie”, wydane przez Znak. To pierwsza publikacja zbierająca całość jej twórczości poetyckiej. Dla wielu czytelników będzie to okazja do zweryfikowania obiegowych sądów o tej poezji, Szymborska ukazuje się bowiem w tym tomie bez retuszu. Wiersze wszystkie to przecież – obok utworów kanonicznych i rozproszonych – także te wstydliwie, dotąd ukrywane, pomijane w wyborach. Pomijane zresztą ze względów zrozumiałych. Tak, było się czego wstydzić, bo pierwsze dwa tomiki Szymborskiej – nie liczę tu odnalezionej „Czarnej piosenki”, wydanej dopiero po śmierci autorki – są naprawdę straszne. Dopiero kolejne tomy pozwalają prześledzić jej drogę ku poezji wybitnej, bo taki niewątpliwie poziom osiągnęła w swoich najlepszych wierszach.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego