Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wężykiem, wężykiem!

Polacy uwielbiali być wystrychnięci na Dudka. Teraz mogą posłuchać kabaretu na 12 płytach!

Friedmann ma weksel Szapira z żyrem Glassa, rewindykator jest Barmsztajn... On daje dwadzieścia procent, franko loco towar jest u Lutmana, tylko ten towar jest zajęty przez Honigmanna z powodu weksel Reuberga. Za ten weksel Reuberga można dostać gwarancję od jego teścia Rozencwajga, tylko on jest przepisany na Rozencwajgową, a Rozencwajgowa jest chora... – był czas, gdy ten monolog powtarzała cała Polska.

Polacy zaśmiewali się do łez, oglądając programy kabaretu założonego i kierowanego przez Edwarda Dziewońskiego. Słynny Dudek rozpoczął działalność w styczniu 1965 r., a jego przedstawienia odbywały się w kawiarni „Nowy Świat” w Warszawie. W ciągu 10 lat działalności kabaretu odbyło się około tysiąc przedstawień, na które złożyło się blisko 200 skeczy, monologów i piosenek kilkudziesięciu kompozytorów i autorów. Kabaret oficjalnie zakończył działalność w 1975 r. i choć w 1987 Dziewoński próbował reanimować jego działalność, reaktywacja w nowej formule i przy nowym „spisie lokatorów” nie wypaliła.

Nic dziwnego, Polacy przyzwyczaili się do starego składu Dudka, zwłaszcza do „piątki wspaniałych” – aktorów najsilniej utożsamianych z kabaretem: Ireny Kwiatkowskiej, Edwarda Dziewońskiego, Wiesława Gołasa, Jana Kobuszewskiego i Wiesława Michnikowskiego. W spektaklach można było zobaczyć prawdziwy aktorski dream team. Występowali w nich m.in. Barbara Krafftówna, Teresa Lipowska, Barbara Rylska, Anna Seniuk, Ewa Wiśniewska, Magdalena Zawadzka, Damian Damięcki, Bogumił Kobiela, Bronisław Pawlik, Wojciech Pokora czy Janusz Gajos.

W pudełku „Kabaret Dudek. Wszystko” znajdziemy w kartonowych kopertkach aż 12 płyt CD i jedną DVD oraz 72-stronicową książeczkę z tekstami, fotkami i plakatami spektakli. Bonusem jest prawie dwugodzinne DVD „Dziewoński mówi Mrożka”. Odkurzone skecze nie starzeją się. Najsłynniejsza nad Wisłą deska jest od lat „drzewniana”, a Rozencwajgowa ma wciąż na sprzedaż psa. Nordycką psią krew. W tym sęk.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza