Nowy numer 13/2024 Archiwum

Szaleńcy na dwóch kółkach

Żeby wybrać się do Jerozolimy na rowerach, trzeba mieć w sobie coś z szaleńca.

Kiedy o. Tomasz Maniura, oblat, założyciel młodzieżowej wspólnoty Niniwa, rzucił taki pomysł, niektórzy pukali się w czoło. A jednak znalazło się piętnaścioro szaleńców, którzy podjęli to wyzwanie. Nie było łatwo, zwłaszcza że wielu z nich rower kojarzył się raczej z jazdą po miejskim parku. Ale swoje zmęczenie ofiarowali w intencji głodujących dzieci w Afryce. I udało się – po 33 dniach podróży dotarli wreszcie do celu. Dziś bez wahania mówią, że była to przygoda ich życia. No bo co można oddać za kąpiel w Jeziorze Galilejskim albo celebrowanie Mszy św. na kamieniu, na którym spoczął umęczony Chrystus?

Z tego podróżowania powstała książka – imponująca także pod względem edytorskim: w twardej oprawie, z kolorowymi zdjęciami, na dobrym papierze. Zredagował ją jeden z członków Niniwy, Krzysztof Zieliński, który tu, na miejscu, codziennie wysłuchiwał relacji uczestników wyprawy i umieszczał je w internecie. To dzięki niemu Ekspedycja Jerozolima pełna jest pomysłów odświeżających język i formę opowiadania. Czytelnik z pewnością nie będzie się nudził. W przyjemnym obcowaniu z książką pomaga też „młodzieżowa”, przypominająca notatnik, szata graficzna.

Czytający ma wrażenie, jakby przemierzał drogę wraz z rowerzystami. Poznaje ich charaktery, śmieje się z zabawnych powiedzonek. Przede wszystkim jednak staje się świadkiem wielu cudów, których na co dzień doświadczali młodzi pielgrzymi. Fakt, że wyjeżdżając z Polski, nie mieli załatwionego ani jednego noclegu, mówi sam za siebie. Ale okazuje się, że Bóg pomaga tym, którzy mu zawierzają. Zsyła dobrych ludzi, udzielających schronienia, dających pić, częstujących owocami, a nawet użyczających własnych motorów, by przybysze z Polski mogli się przejechać. Nie wierzycie? Przeczytajcie sami!

Książka do nabycia na: www.kokotek.pl

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego