Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jedna Europa

Był przewodniczącym Komisji Europejskiej. To właśnie za jego kadencji wprowadzono do obiegu euro i rozpoczęto pracę nad rozszerzeniem Unii. – Jestem bardzo szczęśliwy, że przyczyniłem się w ten sposób do jednoczenia naszego kontynentu w pokoju i wolności – powiedział po latach.

Jacques Santer (ur. 1937) to wieloletni premier Luksemburga i przewodniczący Komisji Europejskiej w latach 1995–1999. Jako szef Komisji okazał się zwolennikiem zwiększania uprawnień parlamentu, ale też ograniczania prawa do wyłamywania się ze wspólnych decyzji integracyjnych, przyjętych przez większość.

Podczas jego kadencji został podpisany Traktat z Amsterdamu i zainicjowano proces poszerzania Unii o kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Z funkcji przewodniczącego zrezygnował, wraz z całą Komisją, wskutek skandalu korupcyjnego, w który zamieszana była część komisarzy, zwłaszcza francuska socjalistka Édith Cresson.

Obecnie Jacques Santer przewodniczy Fundacji Roberta Schumana w Luksemburgu. Był zwolennikiem wcielenia w życie traktatu lizbońskiego, jednak podkreśla, że ustawodawstwo w sprawie małżeństw nie należy do kompetencji Unii Europejskiej. W swoich wypowiedziach często zwraca uwagę na rolę wartości w budowaniu duchowej wspólnoty na naszym kontynencie. Twierdzi też, że w Unii coraz bardziej docenia się rolę religii i Kościołów. – Na świecie nasz kontynent jest postrzegany jako jedność, i to zobowiązuje – mówi.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy