Nowy numer 19/2024 Archiwum

Dwa w jednym

Od 6 września katolickie stacje radiowe nadające w dwóch różnych sieciach, Plus i Vox FM, znowu działają pod firmą Radia Plus.

Historia Radia Plus sięga 1998 roku, kiedy uruchomiono katolicką ogólnopolską sieć rozgłośni diecezjalnych. Program produkowała Spółka Producencka „Plus”, do której udziały wniósł Episkopat Polski. Według założeń, z programów miały korzystać wszystkie stacje diecezjalne, ale ostatecznie do sieci przystąpiła połowa z nich.

„Plus” się dzieli
Początek był obiecujący. Do sieci przystępowały nowe stacje, program cieszył się dobrą opinią, jednak wkrótce okazało się, że sytuacja finansowa Radia Plus nie jest dobra. Do upadku doprowadziły katastrofalne błędy w zarządzaniu. Radio przeżywało kolejne reorganizacje personalne, rosło zadłużenie Spółki Producenckiej, nie pomagały kolejne programy naprawcze. Ostatecznie w 2005 roku doszło do rozpadu sieci, z której już wcześniej wycofały się niektóre lokalne stacje, w tym Radio Józef z Warszawy, Radio eM z Katowic czy Radio eR z Lublina.

Na ratunek
Część stacji kontynuowało działalność pod szyldem Radio Plus, tyle że pod zarządem grupy Eurozet, właściciela Radia Zet, a osiem stacji przejęły Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, właściciel radia ESKA, tworząc w październiku 2005 roku sieć VOX FM. Informacja, że na ratunek rozgłośniom tworzącym „Plusa” pospieszyły komercyjne grupy medialne, dla wielu była szokiem. Jak pogodzić misję nałożoną na katolickie rozgłośnie z komercją? Przecież obaj potentaci przejmując działające do tej pory w katolickiej sieci stacje nie robili tego z powodów charytatywnych. Zarówno Eurozet, jak i ZPR-y dostrzegły po prostu szansę na zagospodarowanie kolejnej grupy odbiorców i rozszerzenie rynku reklamowego.

Utrzymanie kosztuje
W czerwcu, po pięciu latach działalności stacji diecezjalnych zrzeszonych w konkurujących ze sobą grupach medialnych, obie grupy dogadały się, podpisując porozumienie w sprawie połączenia rozgłośni. Sieć Plusa, po przejęciu ośmiu stacji z VOX FM, ma obecnie 21 rozgłośni. Dlaczego doszło do ponownego zjednoczenia? Marcin Jedliński, dyrektor programowy Radia Plus, wyjaśnia, że jednym z decydujących powodów był powód ekonomiczny. Utrzymanie tak poważnych sieci wiąże się z poważnymi kosztami. Obu sieci, czyli Vox FM i Radia Plus, zwyczajnie, nie było na to stać – mówi dyrektor Jedliński. Powody ekonomiczne z pewnością odegrały najważniejszą rolę w zawarciu porozumienia, bo w przeciwnym wypadku do ugody by nie doszło. Jednak umowa nie przewiduje żadnych zmian własnościowych. Nie ma mowy o jakichkolwiek zmianach kapitałowych, czy właścicielskich. Stacje sieci Vox nadal znajdują się we władaniu ZPR-ów. Należy nadmienić, że do wspólnej sieci Radia Plus nie weszły dwie stacje Vox FM, w Warszawie i Białymstoku – wyjaśnia Marcin Jedliński. – Połączenie ma charakter wyłącznie programowy.
Stacja Vox FM w Warszawie, gdzie Plus po przejęciu Radia Józef nadaje już od 2008 roku, pozostała pod marką Voxu, natomiast stacja diecezjalna w Białymstoku działa obecnie samodzielnie jako Radio i.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza